Chodzi o reaktory Tihange 2 i Doel 3. Berlin prosi o ich wyłączenie do czasu wyjaśnienia otwartych kwestii dotyczących bezpieczeństwa. Hendricks napisała w oświadczeniu, że wyłączenie tych reaktorów pokazałoby, iż Belgia poważnie traktuje obawy swego niemieckiego sąsiada.

Reklama

Agencja Associated Press odnotowuje, że Niemcy, które zamierzają całkowicie odejść od energetyki jądrowej do 2022 roku, są wrażliwe na kwestie bezpieczeństwa elektrowni atomowych poza swymi granicami. M.in. Berlin zwrócił się już do Francji o zamknięcie najszybciej jak to możliwe najstarszej w tym kraju elektrowni atomowej w miejscowości Fessenheim przy granicy z Niemcami.

Agencja dpa pisze, że w przypadku Belgii Berlin obawia się o stan zbiorników ciśnieniowych tamtejszych reaktorów. W zbiornikach tych pojawiły się rysy. Zwracając się o tymczasowe wyłączenie tych reaktorów Hendricks kierowała się stanowiskiem niemieckiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Reaktorów - poinformował jej resort.

Reklama

Na początku kwietnia reaktorami Tihange 2 i Doel 3 zajmowała się nowo utworzona niemiecko-belgijska grupa robocza ds. bezpieczeństwa nuklearnego. Niemiecki resort poinformował, że eksperci z obu krajów opowiedzieli się za dalszymi badaniami i że Belgia wystąpiła już z propozycjami w tej sprawie.