"Jarosław Kaczyński chce, by NATO pokazało Rosji, ze jest silne i zjednoczone. Jednak ignoruje ostrzeżenia sojuszników, którym nie podoba się skręt rządu PiS w stronę autorytaryzmu" - czytamy w opinii przygotowanej przez kolegium redakcyjne "New York Timesa". Zdaniem redaktorów amerykańskiej gazety, NATO musi na szczycie pokazać Władimirowi Putinowi, że mimo brytyjskiego referendum, pakt ma się dobrze. Dlatego też "jest bardzo ważne, by prezydent Obama i inni przywódcy NATO wytłumaczyli prezesowi PiS że zachowywanie się jak klon Putina raczej nie pokazuje jednolitego paktu".

Reklama

Gazeta przypomina, że od ostatnich wyborów Polska przestała być modelem demokracji i liberalnej ekonomii. PiS zaatakował bowiem niezależną władzę sądowniczą i media. To, razem z "otwartą niechęcią Jarosława Kaczyńskiego wobec europejskich wartości wywołało reakcję Unii Europejskiej i NATO. Redaktorzy na nowo przywołują też reakcję Antoniego Macierewicza na list amerykańskich senatorów w sprawie sporu wokół TK. Minister obrony powiedział wtedy, że ludzie, którzy zaczęli budować swoje państwo dopiero w XVIII wieku nie powinni pouczać Polski w sprawie demokracji.

Redaktorzy radzą więc, by liderzy państw NATO przypomnieli rządowi w Warszawie, że sojusz, którego ochrony się domagają polega nie tylko na obronie terytorium, ale także na obronie wspólnych wartości.