"Zdaniem prezydent, obecna struktura dowodzenia NATO oraz siły wojskowe Sojuszu są ciągle rozlokowane z uwzględnieniem logiki okresu zimnej wojny – w Europie Zachodniej i Południowej" - czytamy w czwartkowym komunikacie urzędu prezydenta Litwy.

Reklama

W komunikacie zaznacza się, że "przy nasilającym się zagrożeniu ze strony Rosji siły Sojuszu powinny zostać przemieszczone na flankę wschodnią".

Zdaniem litewskiej prezydent, państwa bałtyckie potrzebują też regionalnej obrony powietrznej i działań, które zapobiegłyby możliwej militarnej izolacji Litwy, Łotwy i Estonii. W opinii Grybauskaite, jednym z podstawowych elementów odstraszania byłaby stała obecność tam sił sojuszniczych. Obecnie żołnierze NATO w krajach bałtyckich są na zasadzie rotacyjnej.

Na ubiegłorocznym szczycie NATO w Warszawie sojusznicy podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki. Postanowiono wówczas, że na terenie Polski i trzech państw bałtyckich rozmieszczone zostaną cztery grupy batalionowe; każda grupa będzie miała tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością (w Polsce – USA, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada, w Estonii – Wielka Brytania). Decyzję podjęto po aneksji Krymu przez Rosję i agresji na wschodzie Ukrainy.

Reklama