Rozmowa "w cztery oczy" z Władimirem Putinem w jego rezydencji w piątek wieczorem trwała 45 minut - piszą agencja dpa i internetowe wydanie tygodnika "Der Spiegel". Według niemieckich dziennikarzy rozmowa dotyczyła sytuacji we wschodniej Ukrainie, kryzysu w Syrii i walki z globalnym ociepleniem po wycofaniu się USA z porozumienia paryskiego. Po spotkaniu z prezydentem Rosji Gabriel zasugerował możliwość podjęcia na szczeblu premierów i prezydentów nowych rozmów o Donbasie w gronie krajów tzw. grupy normandzkiej. Mamy nadzieję, że (rozmowy) w formacie normandzkim będą teraz kontynuowane aż do szczebla szefów rządów i państw - cytuje Gabriela dpa.
We wtorek po dłuższej przerwie w Berlinie spotkali się wiceministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy. Ostatnie spotkanie na szczeblu szefów dyplomacji miało miejsce w lutym w Monachium; premierzy i prezydenci spotkali się ostatnio w październiku 2016 roku. Berlin, Paryż, Moskwa i Kijów zabiegają od czerwca 2014 roku, bez większych sukcesów, o rozwiązanie konfliktu we wschodniej Ukrainie. W wojnie między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Doniecku zginęło dotychczas 10 tys. osób.
Jak pisze dpa, Gabriel obiecał stronie rosyjskiej zniesienie sankcji gospodarczych, jeśli Moskwa zrealizuje postanowienia porozumień z Mińska. Niemiecki minister zastrzegł, że nie doszło do przełomu.
Po spotkaniu z Gabrielem Putin wydał "prywatną" kolację, w której uczestniczył też były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Zaproszeni byli ponadto przedstawiciele kilku wybranych niemieckich koncernów. Kolacja trwała dwie godziny i skończyła się o wpół do drugiej w nocy - pisze "Der Spiegel".
W czasie, gdy kierował niemieckim rządem (1998-2005), Schroeder blisko współpracował z Putinem. Obaj politycy kontynuowali bliskie kontakty także po odejściu Schroedera ze stanowiska kanclerza. Polityk SPD jest szefem rady nadzorczej spółki będącej właścicielem gazociągu Nord Stream, a ponadto kieruje radą administracyjną budującą kolejną magistralę przez Bałtyk - Nord Stream 2.
Pretekstem dla drugiej od objęcia urzędu w styczniu wizyty Gabriela w Rosji było Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu. "Der Spiegel" pisze, że chociaż głównym gościem petersburskiego forum był premier Indii Narendra Modi, to w kuluarach dominującym językiem, poza rosyjskim, jest niemiecki.
Redakcja zwraca uwagę, że podczas spotkania w Petersburgu Siemens podpisał umowę z producentem samochodów ciężarowych Kamaz, a producent papy dachowej Knauf - porozumienie o budowie fabryki w Rosji. Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki i Stowarzyszenie Rosyjskich Przedsiębiorców postanowiły wspólnie pracować nad programem cyfryzacji.
Po załamaniu się niemiecko-rosyjskiej wymiany handlowej wskutek sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję w 2014 roku, w pierwszych miesiącach tego roku obroty wzrosły o 43 proc. - pisze "Der Spiegel".