MSW wyjaśniło, że jedną z osób odesłanych do kraju pochodzenia jest 38-letni imigrant z Maroka, który ostatnio odbywał karę za pospolite przestępstwa. W więzieniu objęty był obserwacją, ponieważ prezentował radykalne poglądy związane z islamem. Uznano go za wysoce niebezpiecznego po tym, gdy w kwietniu z entuzjazmem przyjął w celi wiadomość o zamachu w Sztokholmie, w którym zginęło pięć osób.
Drugi obywatel Maroka wydalony z Włoch ma 31 lat i przebywał w Piemoncie. Został skierowany na przymusowe leczenie psychiatryczne z powodu swych zachowań, w trakcie których deklarował się jako zwolennik Państwa Islamskiego.
Wydalony został też obywatel Syrii, który podawał się niekiedy za Tunezyjczyka. Przed dwoma laty aresztowano go pod zarzutem udziału w procederze nielegalnej imigracji. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania miejsca zamieszkania, którym był prowadzony przez spółdzielnię ośrodek dla migrantów. Jak wyjaśniono, zachowywał się prowokacyjnie wobec innych przebywających tam osób oraz personelu i prezentował radykalne poglądy. Wyraził uznanie dla sprawców zamachu terrorystycznego w Manchesterze, gdzie w maju zginęły 23 osoby.
MSW poinformowało, że w tym roku wydalono z Włoch z powodów bezpieczeństwa 70 osób. Od stycznia 2015 roku, gdy nasilono działania w ramach prewencji z powodu zagrożenia terrorystycznego, odesłano 202 osoby uznane za niebezpieczne z powodu radykalizmu religijnego.
Dodatkowe środki bezpieczeństwa w Rzymie i Mediolanie
Wiceburmistrz Rzymu Luca Bergamo powiedział włoskim mediom, że postanowiono zastosować dalsze zabezpieczenia najważniejszych stref i ulic masowo uczęszczanych przez pieszych. Taka decyzja zapadła podczas posiedzenia komitetu do spraw porządku publicznego i bezpieczeństwa w Wiecznym Mieście.
Media poinformowały, że rozważana jest możliwość ustawienia nowych, dodatkowych barier wzdłuż handlowej, zatłoczonej via del Corso, a także pobliskiej alei Fori Imperiali między Koloseum a Placem Weneckim. Oznaczałoby to dalsze wzmocnienie środków bezpieczeństwa na ulicach już patrolowanych przez włoskie wojsko w pojazdach opancerzonych.
Zgodnie z zaleceniami ministerstwa spraw wewnętrznych wprowadzono kontrole w wypożyczalniach pojazdów.
O wzmocnieniu środków bezpieczeństwa zdecydowały także władze i komendy sił porządkowych w Mediolanie. Specjalne bariery zabezpieczające ustanowiono na najbardziej zatłoczonych ulicach oraz przy znanej galerii handlowej na Piazza del Duomo.
Wzmocniona została ochrona miejsc mediolańskich targowisk i nocnych lokali.