"Astana może się stać przewodnikiem Warszawy na rynku Azji Środkowej" - konstatuje w czwartek w podtytule "Niezawisimaja Gazieta", komentując wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Kazachstanie. Dziennik zaznacza, że polskiemu prezydentowi towarzyszy "imponująca delegacja przedsiębiorców". Podkreśla, że Kazachstan "nie ukrywa zainteresowania polskimi inwestycjami w sektor niesurowcowy".

Reklama

Przy czym, Kazachstan - zdaniem "NG" - raczej nie zdoła być pośrednikiem w relacjach między Polską a Eurazjatycką Unią Gospodarczą (EaUG). "Głównym hamulcem na tej drodze jest Moskwa, której stosunki z Warszawą w ostatnim czasie osiągnęły stadium zimnej wojny" - pisze dziennik, powołując się na opinię kazachskiego politologa Dosyma Satpajewa.

Satpajew, szef działającej w Ałma-Acie Grupy Oceny Ryzyka zauważył, że choć wicepremier Rosji Igor Szuwałow mówił niedawno, iż Moskwa chciałaby widzieć Kazachstan na czele EaUG, to "nie oznacza to, iż Kazachstan gra pierwsze skrzypce" w tej organizacji.

"Eurazjatycka Unia Gospodarcza to regionalna organizacja, między członkami której istnieją sprzeczności i wysoki poziom wzajemnej nieufności. Sankcje przeciwko Federacji Rosyjskiej, działania odwetowe, wojna handlowa, znacząco utrudniły sytuację i poważnie wpłynęły na współpracę Kazachstanu z wieloma krajami, w tym z Polską" - powiedział "NG" Satpajew.

Ekspert przypomniał, że Rosja nie przepuszczała przez swoje terytorium polskich towarów przeznaczonych dla Kazachstanu, a towary z tego kraju kierowane do Rosji cofała, zarzucając Kazachstanowi - podobnie, jak Białorusi - reeksport produktów objętych embargiem, nałożonym przez Rosję na żywność z Zachodu.

"Czynniki polityczne dominują w EuAG nad gospodarczymi. Z tego powodu rozmowy o tym, iż Kazachstan może lobbować polskie interesy w EuAG wyglądają wątpliwie. Będą się one zderzać ze sprzecznościami geopolitycznymi istniejącymi między Moskwą i Warszawą" - powiedział Satpajew.

Reklama

Zdaniem politologa Kazachstan powinien myśleć nie o włączaniu polskich interesów w ramy EaUG, ale o stosunkach dwustronnych z Polską jako aktywnym i ważnym graczem w Unii Europejskiej i jedną z rosnących gospodarek w UE.

"Więcej możliwości Polska ma nie w EaUG, a w regionie Azji Środkowej" - podsumowuje "Niezawisimaja Gazieta". Przypomina, że członkami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej są tylko dwa z pięciu krajów regionu. Poza EaUG pozostaje Uzbekistan, który "stopniowo staje się atrakcyjny dla inwestycji zagranicznych" - zauważa "NG".

"Jeśli prezydent Szawkat Mirzijojew bęzie kontynuował obecną linię, to Uzbekistan może odciągnąć ku sobie część inwestycji zagranicznych - w tym z Polski" - prognozuje Satpajew.