To prawda, rozliczyliśmy się ze zbrodni popełnionymi w ciągu dwunastu lat (1933-1945). Gdy rozejrzę się drodzy, przyjaciele, po Europie, (muszę powiedzieć), że żaden inny naród nie zerwał tak wyraźnie ze swoją złą przeszłością, jak (naród) niemiecki - powiedział Alexander Gauland. Nie trzeba już wytykać nam tych dwunastu lat. Nie dotyczą one naszej tożsamości i my o tym mówimy - zaznaczył polityk AfD.

Reklama

Dlatego, drodzy przyjaciele, mamy prawo do walki o odzyskanie nie tylko naszego kraju, lecz także naszej przeszłości. Jeżeli Francuzi są słusznie dumni ze swojego cesarza, a Brytyjczycy z Nelsona i Churchilla, my mamy prawo do dumy z osiągnięć niemieckich żołnierzy w obu wojnach światowych - kontynuował Gauland. Jego słowa skwitowane zostały kilkuminutową owacją.

Wypowiedzi pochodzą z przemówienia wygłoszonego 2 września pod pomnikiem Kyffhaeuser w Turyngii podczas spotkania prawicowo-nacjonalistycznej platformy "Skrzydło" działającej w ramach AfD. O wystąpieniu Gaulanda poinformowała w czwartek wieczorem platforma internetowa Buzzfeed. Całe przemówienie dostępne jest w mediatece AfD na kanale YouTube.

Słowa Gaulanda spotkały się z ostrą ripostą ministra sprawiedliwości Niemiec. Heiko Maas z SPD zarzucił politykowi AfD skrajnie prawicową postawę. Kto domaga się, byśmy byli +dumni+ ze zbrodni niemieckich żołnierzy podczas II wojny światowej, ten musi pogodzić się z zarzutem, że jest prawicowym ekstremistą - powiedział Maas.

Reklama

Jego zdaniem AfD okazuje coraz bardziej swoje prawicowo-radykalne oblicze. Partia zamierza najwidoczniej stać się nową polityczną ojczyzną dla neonazistów. Nie wolno nam nigdy zapomnieć o okrucieństwach popełnionych przez Niemcy - podkreślił polityk SPD. Pamięć o zbrodniach jest jego zdaniem dowodem siły, a nie słabości.

Gauland jest nr 1 na liście AfD w wyborach do Bundestagu, które odbędą się 24 września. Istniejąca zaledwie od czterech lat partia uzyskuje w sondażach od 8 do 12 proc. i ma szanse stać się po wyborach trzecią, po CDU/CSU i SPD, siłą polityczną w Niemczech. AfD domaga się zamknięcia granic dla migrantów i wzywa do walki i islamem. Opowiada się za zniesieniem sankcji wobec Rosji.

Oskar Niedermayer, politolog z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, powiedział PAP, że AfD jest partią nacjonalistyczno-konserwatywną mającą powiązania ze środowiskami skrajnie prawicowymi. W kampanii wyborczej kierownictwo partii "robi oko" do skrajnie prawicowego elektoratu, by zapewnić sobie jego głosy.

Reklama