Od czasu brytyjskiego referendum w sprawie Brexitu z czerwca 2016 roku liczba takich Brytyjczyków wzrosła wielokrotnie, przy czym – jak podkreśla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" – w większości są to ci, którzy uciekli kiedyś z Niemiec do Wielkiej Brytanii przed nazistowskim reżimem, bądź ich potomkowie.
W 2015 roku było zaledwie 59 wniosków Brytyjczyków o przywrócenie niemieckiego obywatelstwa; od 2016 roku niemieckie przedstawicielstwa w Wielkiej Brytanii przyjęły już 3731 takich wniosków. Większość z nich złożono z powołaniem się na artykuł niemieckiej konstytucji, gwarantujący prześladowanym w okresie nazizmu i ich potomkom prawo do wystąpienia o przywrócenie odebranego im kiedyś obywatelstwa Niemiec.
"FAZ" podaje, że w 2016 roku było 760 takich wniosków, w 2017 roku – 1824, a w tym roku (do września) – 1147. Gazeta przypomina, że przed prześladowaniami przez nazistowski reżim dziesiątki tysięcy ludzi, głównie Żydów, uciekło z Niemiec do Wielkiej Brytanii.
Rzecznik FDP Konstantin Kuhle zaakcentował związek między wzrostem liczby takich wniosków a zbliżającym się wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Jego zdaniem wielu obywateli Zjednoczonego Królestwa chce zachować korzyści płynące "z unijnego obywatelstwa".
Kuhle podkreślił, że Unia Europejska nie powinna zapominać, iż "jest bliska wielu ludziom w Zjednoczonym Królestwie".