Chodzi o książkę "Kategorie rosyjskiej kultury średniowiecznej", której autorem jest profesor Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego (RGGU) Andriej Jurganow. Naukowiec poinformował na początku czerwca, że pierwsze wydanie książki, wsparte przez Instytut Społeczeństwa Otwartego (Fundację Sorosa) znikło z katalogu elektronicznego.

Reklama

Biblioteka opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że książkę Jurganowa czytelnicy mogą wypożyczyć po napisaniu podania z uzasadnieniem wykorzystywania tej pozycji. "Praktyka ta stosowana jest w odniesieniu do książek wydanych przy wsparciu organizacji, których działalność uznana jest za niepożądaną na terytorium Federacji Rosyjskiej" - głosi komunikat. Z tego samego powodu usunięto pierwsze wydanie z katalogu elektronicznego.

Drugie wydanie, z 2009 roku, można w bibliotece zamówić "bez żadnych podań" - dodano w oświadczeniu. Dyrektor biblioteki Michaił Szepiel podkreślił, że uważa, iż swobodny dostęp do monografii Jurganowa "ma zasadnicze znaczenie zarówno dla profesjonalistów, jak i dla osób po prostu interesujących się historią". Jurganow, informując o zniknięciu swojej książki z katalogu elektronicznego, zauważył, że uczyniono to, mimo że w tym roku wyszło już jej trzecie wydanie.

W 2015 roku Prokuratura Generalna FR uznała Fundację Społeczeństwo Otwarte (Open Society Foundation), należącą do Fundacji Sorosa i założoną przez amerykańskiego finansistę George'a Sorosa, za niepożądaną w Rosji. Prokuratura uznała, że działalność tej organizacji stanowi zagrożenie dla podstaw ustroju konstytucyjnego i bezpieczeństwa państwa. Po tej decyzji w rosyjskich bibliotekach zaczęto usuwać książki wydane przy wsparciu fundacji. W jednej z bibliotek w Republice Komi książki takie po prostu spalono. W wielu przypadkach chodzi o klasykę czy podręczniki napisane przez rosyjskich autorów i wykorzystywane na uczelniach.

Biblioteka Literatury Obcej to jedna z największych rosyjskich bibliotek, jej zbiory liczą około 4,5 mln pozycji. Funkcjonuje od lat 20. XX wieku; jej założycielka Margarita Rudomino zdołała zachować znaczną część zbiorów i książek zakazanych w okresie ZSRR.