Po uzyskaniu prezydenckiej nominacji 34-letnia Marin zostanie najmłodszym premierem w historii Finlandii i jednocześnie najmłodszym na świecie urzędującym obecnie szefem rządu.

Reklama

W głosowaniu 200-osobowego parlamentu 99 posłów była za kandydaturą Marin, a 70 było przeciw.

Marin, obecna wiceprzewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP) i dotychczasowa minister transportu i komunikacji, zastąpi 57-letniego Anttiego Rinnego, lidera SDP, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji.

"W ciągu czterech lat Finlandia nie stanie się idealna, ale może stać się lepsza ... Chcę zbudować społeczeństwo, w którym każde dziecko może stać się kim chce, gdy dorośnie, w którym każdy człowiek może żyć i zestarzeć się z godnością” - napisała Marin na Twitterze.

Reklama

W wewnętrznych wyborach socjaldemokratów - największego ugrupowania w parlamencie, które wygrało przeprowadzone na wiosnę wybory - Marin pokonała 37-letniego Anttiego Lindtmana, szefa grupy parlamentarnej SDP.

Reklama

Kandydatura Marin była wspierana przez samego Rinnego, któremu zależało na tym, żeby premierem nie został Lindtman, kojarzony z obozem jego przeciwników w SDP, skupionym wokół 64-letniego europarlamentarzysty Eero Heinaluomy.

Bezpośrednim powodem rezygnacji Rinnego była utrata poparcia największego koalicjanta SDP w rządzie - liberalnej partii Centrum Finlandii (KESK).

Koalicję rządową w Finlandii tworzą SDP, KESK, Zielona Unia (VIHR), Związek Lewicowy (VAS) oraz Szwedzka Partia Ludowa w Finlandii (RKP). Łącznie dysponują 117 mandatami w 200-osobowym jednoizbowym parlamencie.

Kim jest Sanna Marin?

Ukończyła prawo administracyjne, zna trzy języki obce (szwedzki, angielski i niemiecki), trenowała piłkę nożną i koszykówkę. W wieku 27 lat została szefową rady miasta Tampere. W 2015 roku została posłanką z ramienia SDP, zaś od dwóch lat pełni funkcję wiceprzewodniczącej SDP. Od czerwca jest ministrem transportu i komunikacji.

Opowiada się przeciw wejściu Finlandii do NATO, jest zwolenniczką stopniowego wycofywania ze sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi, a w przemówieniach wielokrotnie podkreślała, jak ważną rolę w jej życiu odegrało państwo opiekuńcze, nastawione na rozwiązywanie problemów społecznych - donosi TVN24 BiS. - Dziś wszystkie partie koalicji rządowej zaangażowały się w program dobrego rządzenia, który wspólnie opracowaliśmy w czerwcu. Teraz potrzebne są nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny, i to wszystkich partii koalicyjnych. Drodzy przyjaciele, zacznijmy wspólną pracę na rzecz społeczeństwa zrównoważonego pod względem społecznym, gospodarczym i środowiskowym - mówiła podczas wystąpienia dla członków SDP.

Nowa premier nie stanowi jedynego precedensu w nowym rządzie Finlandii. stanie na czele centrolewicowej koalicji złożonej z pięciu partii kierowanych przez kobiety w wieku od 32 do 55 lat. W tym kontekście media piszą o feministycznej rewolucji.

Sama Marin zdaje się jednak bagatelizować sprawę. - Nigdy nie myślałam o swoim wieku ani płci. Myślę o powodach, dla których zainteresowałam się polityką i o tych sprawach, dzięki którym zdobyliśmy zaufanie elektoratu - mówi.

Zainteresowanie mediów budzi jednak fakt, że fińska sensacja pochodzi z rodziny jednopłciowej. Była wychowywana przez lesbijki. Obecnie pozostaje w związku z partnerem, z którym wychowuje niespełna dwuletnią córkę Emmę.