Sąd w Petersburgu, który rozpatrywał w środę sprawę przemytu ludzi na fikcyjnej granicy, skazał czterech nielegalnych imigrantów z Azji Środkowej na karę grzywny i natychmiastową deportację z Federacji Rosyjskiej.

Jak podają rosyjskie media, powołując się na biuro rzecznika lokalnych struktur Federalnej Służby Bezpieczeństwa, pomysłowy przemytnik pobierał po 10 tys. euro od osób zainteresowanych przekroczeniem zielonej granicy i przedostaniem się do Unii Europejskiej. Procederem zajmował się już jakiś czas; jego klientami byli głównie przybysze z Azji Południowej - informują media.

Reklama

Mężczyzna towarzyszył swym ofiarom przez część drogi; opłatę pobierał dopiero po dotarciu w pobliże słupów pozorujących granicę. Wtedy też pozostawiał nieszczęśników na pastwę losu, mówiąc im, że opuścili Rosję.

Materiał filmowy, zarejestrowany przez kamery służby granicznej i udostępniony w środę na portalach społecznościowych w Rosji, pokazuje czterech mężczyzn pośrodku zaśnieżonego sosnowego lasu z podniesionymi rękami. Jest to moment ich zatrzymania przez służbę graniczną.

Agencja Reutera przypomina, że przez obwód leningradzki przebiega północny szlak migracyjny, którym od czasu kryzysu migracyjnego w 2015 r. część uchodźców stara się nielegalnie przedostać do krajów Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej - Finlandii oraz Norwegii.

Długość granicy rosyjsko-fińskiej wynosi 1340 km; migranci zmierzający do krajów Europy Zachodniej liczą na to, że granica nie jest wystarczająco strzeżona.

Aresztowany mężczyzna jest obywatelem jednego z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw - podają rosyjskie media.