Włochy, gdzie z powodu pandemii panował najbardziej surowy w Europie reżim kwarantanny, robią duży krok w kierunku powrotu do względnej normalności, choć przy zachowaniu środków ochrony sanitarnej, przede wszystkim maseczek, rękawiczek i dystansowania społecznego.

Reklama

Od rana mogą być otwarte wszystkie sklepy, bary, restauracje, salony fryzjerskie. Wznawiają prace muzea. Każdy może wychodzić z domu bez żadnych ograniczeń i konieczności prezentowania tzw. autocertyfikatu w razie kontroli. Wracają msze z udziałem wiernych, a także kontakty towarzyskie. Spotykać mogą się już nie tylko rodziny, jak dotąd, ale również przyjaciele.

W poszczególnych regionach jednak odmrażanie kolejnych branż będzie miało różny zasięg.

Władze Wenecji Euganejskiej, gdzie sytuacja epidemiczna stale się poprawia, zdecydowały o otwarciu niemal wszystkich sektorów biznesu i usług w poniedziałek. Wznowi tam działalność 80 tys. firm handlowych, usługowych i innych, a także hotele, schroniska górskie, baseny, siłownie i plaże. W samej Wenecji nie zostaną jednak na razie otwarte dwa historyczne lokale : Harry's Bar i Caffe Florian, bo – jak argumentują ich właściciele - w mieście nie ma przecież turystów, a to oni głównie byli ich klientami.

Również Liguria otwiera wszystko - ogłosił jej gubernator Giovanni Toti.

Na Sardynii otwarte zostaną wszystkie plaże.

Reklama

W najbardziej zaatakowanej przez koronawirusa Lombardii wszyscy klienci wchodzący do restauracji będą mieli mierzoną temperaturę - zdecydowały władze.

We Florencji w Toskanii większość restauracji w historycznym centrum pozostanie zamkniętych, bo ich właściciele uznali, że inwestycje w zapewnienie środków ochrony przekroczą wpływy, na jakie mogą liczyć przy obecnym braku ruchu turystycznego.

Z tego samego powodu nie zostanie na razie otwartych wiele hoteli w Rzymie. Przedstawiciele tej branży twierdzą, że prawdziwe ożywienie nastąpi wiosną przyszłego roku.

We wtorek po ponad dwóch miesiącach można będzie ponownie zwiedzać rzymską Galerię Borghese, czyli kolekcję bezcennych dzieł malarstwa i rzeźby. Swe podwoje otworzą też Muzea Kapitolińskie.