Oczywiście byłoby to (tj. interwencja wojskowa - PAP) niepożądane, ale nie mamy żadnych oficjalnych informacji na temat rosyjskich planów interwencji wojskowej na Białorusi poza pewnymi publicznymi wypowiedziami, które do nas dotarły” - powiedział amerykański dyplomata w Wilnie po spotkaniu z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

Reklama

Była kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia ze swojej strony podkreśliła, że cały czas jest gotowa do dialogu z Mińskiem w celu pokojowego rozwiązania białoruskiego kryzysu. Zawsze mówiliśmy, że jesteśmy gotowi do dialogu i do niego dążymy. Jesteśmy otwarci na mediację z udziałem organizacji międzynarodowych, które mogłyby ułatwić dialog. Chcemy także niezależnego dochodzenia w sprawie przestępstw popełnionych przez władze w Mińsku przeciwko narodowi białoruskiemu - powiedziała.

Z Wilna Biegun ma udać się we wtorek do Moskwy, o czym poinformował ambasador USA w Rosji John Sullivan. Zastępca sekretarza stanu USA w stolicy Rosji zamierza przeprowadzić rozmowy z wysokimi rangą rosyjskimi politykami na temat kryzysu na Białorusi, kontroli zbrojeń i sytuacji w Korei Północnej.