Bar, stanowiący niegdyś część niemieckiego okrętu wojennego klasy awizo Grille, spędził 70 lat w stodole i domu w Maryland. Dom aukcyjny Alexander Historical Auctions szacuje, że może osiągnąć cenę 250 tys. dolarów. Ma zostać sprzedany 29 października.

Reklama

Dom aukcyjny opisał bar jako „po prostu fantastyczny relikt, symbolizujący fałszywą wielkość i ekscesy” III Rzeszy. Poinformował, że "półkule" baru są wyłożone "materiałem, nieoryginalnym, ale identycznym z pokryciem widocznym na zdjęciach baru na pokładzie statku", cztery stołki pokryto nowym obiciem zbliżonym do oryginału, podczas gdy piąty jest w całości oryginalny.

Okręt Grille zbudowano w 1935 r. W 1951 r. został sprzedany stoczni złomowej w stanie New Jersey i rozebrany. Według domu aukcyjnego bar trafił w ręce przyjaciela właściciela stoczni, a później - jego syna. Jego tożsamość nie została ujawniona.

Jak przypomina "The Guardian", wcześniejsze aukcje przedmiotów związanych z Hitlerem i nazizmem wywoływały kontrowersje. W 2019 r. "Washington Post" zbadał rynek takich pamiątek i stwierdził, że największe domy aukcyjne, takie jak Sotheby’s i Christies, a także serwisy internetowe, w tym eBay, ograniczyły ich sprzedaż lub całkowicie jej zakazały.