Stosowanie szczepionki Sputnik V jest teraz dozwolone wśród osób w wieku powyżej 18 lat i tym samym obywatele w wieku powyżej 60 lat będą mogli poddać się szczepieniu na koronawirusa - powiedział Muraszko w programie telewizyjnym. Jak dodał, badania wykazały, iż preparat jest bezpieczny dla osób w wieku starszym.

Reklama

Putin się zaszczepi?

Od początku grudnia, gdy w Rosji rozpoczęto stosowanie Sputnika V, poddać się szczepieniu mogły osoby w wieku od 18-60 lat. Szef ośrodka im. Gamalei, w którym opracowano szczepionkę Aleksandr Gincburg mówił, że badania preparatu wśród osób w wieku powyżej 60 lat zakończą się w połowie przyszłego roku.

W połowie grudnia prezydent Władimir Putin powiedział na konferencji prasowej, że nie szczepił się na koronawirusa i powołał się na swój wiek - 68 lat.

Reklama

Prace nad szczepionką Sputnik V finansował Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. Fundusz oznajmił, że preparat wykazał skuteczność ponad 90 proc. wśród osób powyżej 60 roku życia.

Szczepionka Sputnik V cena

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który finansuje prace nad tą szczepionką poinformował, że cena rynkowa dwóch dawek wynosić będzie dla rynków zagranicznych nie więcej niż 10 USD.

Według agencji RIA Nowosti dla obywateli Rosji szczepionka ma być bezpłatna. Z kolei premier Michaił Miszustin powiedział, że ceny na rosyjskie szczepionki na koronawirusa powinny być przystępne.