Wcześniej Sąd Najwyższy USA unieważnił orzeczenia sądów niższych instancji o odłożeniu egzekucji Lisy Montgomery i zezwolił na wykonanie kary śmierci na 56-latce skazanej za zabójstwo ciężarnej kobiety.

Reklama

Prawnicy Montgomery wnosili o wstrzymanie planowanej pierwotnie na wtorek egzekucji ze względu na stan zdrowia skazanej, która zdaniem lekarzy zmaga się z chorobą psychiczną i uszkodzeniem mózgu. W poniedziałek sąd federalny w Indianie oraz sąd apelacyjny przychyliły się do wniosku prawników, jednak Sąd Najwyższy anulował ich decyzje.

Nikt nie może poważnie podważyć długotrwałej wyniszczającej choroby psychicznej pani Montgomery, zdiagnozowanej i leczonej po raz pierwszy przez lekarzy więziennych - napisała w oświadczeniu prawniczka skazanej Kelley Henry.

Montgomery jest pierwszą od 67 lat kobietą straconą przez władze federalne.

Reklama

Lisa Montgomery została skazana w 2007 roku za porwanie i uduszenie kobiety będącej w dziewiątym miesiącu ciąży. Montgomery wycięła potem żywe dziecko z łona zabitej i przedstawiała je innym jako swoje. Dziecko żyje do dzisiaj.

Prawnicy kobiety w ubiegłym tygodniu zwrócili się do prezydenta Donalda Trumpa z wnioskiem o zmianę wyroku na dożywocie, wskazując m.in. na traumatyczne doświadczenia skazanej, która miała być wykorzystywana i gwałcona przez ojca i jego kolegów.

Administracja Trumpa w tym roku zniosła obowiązujące od 2003 roku moratorium na wykonywanie federalnych wyroków kary śmierci. Prezydent-elekt Joe Biden w swej kampanii wyborczej obiecał powrót do moratorium na wyroki federalne i wprowadzenie zachęt dla władz stanowych, by zrezygnowały z egzekucji skazanych.

W 2020 roku w USA karę śmierci wykonano 17 razy, z czego 10 to egzekucje federalne. To największa liczba egzekucji na szczeblu centralnym od XIX wieku. Montgomery ma być jedną z pięciu osób straconych w okresie między wyborami a objęciem władzy przez nowego prezydenta. We wtorek sąd federalny w Waszyngtonie zdecydował o wstrzymaniu dwóch innych federalnych egzekucji ze względu na zainfekowanie skazanych koronawirusem.