Lot statku kosmicznego Shenzhou 12 (chiń. „boski statek”) będzie trzecią z 11 misji potrzebnych do ukończenia budowy chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, co zgodnie z planem ma nastąpić do 2022 roku. Cztery z tych misji zakładają wysyłanie w Kosmos astronautów. Z powodu przepisów wprowadzonych przez USA Chińczycy byli odcięci od badań prowadzonych na działającej od ponad 20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którą w tym czasie odwiedziło 240 astronautów różnych narodowości – podkreśla Reuters.

Reklama

Załoga zamieszka na budowanej stacji

Załoga Shenzhou 12 ma zamieszkać na cylindrycznym module Tianhe (chiń. „harmonia niebios”), jednym z trzech kluczowych elementów stacji Tiangong, który został wyniesiony na orbitę w kwietniu. Trzymiesięczny pobyt będzie dłuższy niż dotychczasowy chiński rekord 30 dni, ustanowiony w 2016 roku podczas ostatniej załogowej misji ChRL.

Budowa stacji Tiangong jest jednym z kilku projektów kosmicznych prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy planują też budowę - wspólnie z Rosją - stacji badawczej na Księżycu i wysłanie na niego w ciągu najbliższej dekady szeregu bezzałogowych misji. Niedawno w ramach pierwszej w pełni chińskiej ekspedycji na Marsa na powierzchni Czerwonej Planety wylądował łazik Zhurong, który ma przez trzy miesiące badać marsjańskie skały, szukając tam m.in. śladów ewentualnego dawnego życia.