Mako jest pierwszą kobietą z rodziny cesarskiej w powojennej Japonii, która wzięła ślub bez tradycyjnych uroczystości dworskich i odrzuciła przysługującą jej na mocy przepisów wysoką odprawę finansową przy utracie statusu. Po ślubie przyjęła nazwisko męża.
Mako opuściła rodzinną rezydencję
Ubrana w jasnozieloną sukienkę, z bukietem kwiatów w rękach, księżniczka pokłoniła się kilka razy rodzicom, księciu Fumihito i księżnej Kiko, oraz swojej młodszej siostrze, księżniczce Kako, opuszczając we wtorek rano czasu lokalnego rodzinną rezydencję w Tokio – relacjonuje agencja Kyodo.
Para zapowiadała wcześniej, że po ślubie zwoła konferencję prasową, ale ostatecznie postanowiła wygłosić tylko przemówienie i odpowiedzieć na piśmie na kilka wybranych pytań zgłoszonych przez dziennikarzy.
Mako od kilku lat cierpi na zespół stresu pourazowego wywołany - jak twierdzi sama księżniczka – psychicznym znęcaniem się nad nią oraz jej narzeczonym i ich rodzinami.
30-letnia Mako i jej rówieśnik Komuro chcieli się pobrać już w 2018 roku, ale uroczystość została wtedy odwołana. Według mediów miało to związek z doniesieniami o sporach finansowych pomiędzy matką Komuro a jej byłym narzeczonym. Wielu Japończyków sceptycznie odnosiło się do związku Mako i Komuro, a w mediach społecznościowych często pojawiały się pejoratywne komentarze pod ich adresem.
Zgodnie z obowiązującymi w Japonii regułami kobiety z rodziny cesarskiej tracą królewskie tytuły, jeśli wychodzą za mężczyzn z gminu. Statusu nie tracą natomiast mężczyźni z cesarskiego rodu, gdy poślubiają kobiety z gminu.