Oznacza to, że 15 stycznia paszporty sanitarne niezaszczepionych dawką przypominającą szczepionki przeciwko koronawirusowi nie stracą ważności, jak zapowiadał wcześniej rząd.

Reklama

Głosowanie nad paszportem szczepionkowym

Dostęp do miejsc publicznych i transportu dalekobieżnego nadal będzie możliwy również po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego, co wykluczała rządowa ustawa.

Reklama

Posłowie partii prezydenckiej LREM nie byli na tyle liczni, aby głosować za kontynuowaniem debaty w parlamencie. Wyraźnie brakowało przewidywania i mobilizacji – przyznało źródło parlamentarne agencji AFP.

Zawieszenie debaty w parlamencie nad kluczową dla rządu ustawą wprowadzającą paszport szczepionkowy w miejsce paszportu sanitarnego jest porażką rządu – uważają komentatorzy.

Rozczarowana decyzją deputowanych minister ds. transformacji i służby publicznej Amelie de Montchalin zapewniła we wtorek, że „paszport szczepionkowy zostanie wprowadzony tak szybko, jak to możliwe”.

Reklama

To nie pierwszy raz, kiedy rząd ma problemy z własną większością parlamentu przy głosowaniach dotyczących koronawirusa. W listopadzie 2020 r. posłowie przyjęli poprawkę ograniczającą stan zagrożenia sanitarnego do 14 grudnia zamiast 16 lutego, jak oczekiwał rząd.

Przewodniczący ugrupowań Zgromadzenia Narodowego spotkają się we wtorek, aby ustalić kalendarz parlamentarny, jednak sesja kończy się pod koniec lutego z powodu wyborów prezydenckich w kwietniu.