77-letnia Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, została aresztowana przez armię w czasie puczu w lutym 2021 roku. Postawiono jej co najmniej 18 zarzutów, za które grozi jej łącznie prawie 190 lat więzienia - podał Reuters.

Reklama

Suu Kyi nie przyznała się do winy. Według jej zwolenników zarzuty służą odsunięciu jej od polityki i utrzymaniu władzy przez juntę. Procesy odbywają się za zamkniętymi drzwiami.

Obalona przez armię przywódczyni została już wcześniej skazana na co najmniej 20 lat więzienia za różnego rodzaju przestępstwa, jakie zarzucały jej wojskowe władze, w tym rzekomą korupcję i oszustwa wyborcze.

Najnowszy wyrok zapadł z oskarżenia o przyjęcie łapówek od przedsiębiorcy. Suu Kyi została uznana za winną dwóch zarzutów i skazana na trzy lata więzienia - powiedziało źródło Reutera, zastrzegając sobie anonimowość.

Reklama

Suu Kyi, jej partia i zwycięskie wybory w 2020 roku

Partia Suu Kyi, Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD),odniosła wysokie zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w listopadzie 2020 roku, ale w lutym 2021 roku wojskowa junta obaliła jej rząd. Armia zarzuciła NLD oszustwa, mimo że komisja wyborcza ani niezależni eksperci nie dopatrzyli się nieprawidłowości.

Od zamachu stanu Birma pogrążona jest w chaosie politycznym i gospodarczym. Wojskowe władze brutalnie tłumiły ogólnokrajowe protesty przeciwko puczowi, wielokrotnie otwierając ogień do demonstrantów. Według danych Związku Pomocy Więźniom Politycznym w Birmie (AAPP) zginęło ponad 2,3 tys. osób, a ponad 15,8 tys. zostało zatrzymanych, z czego ponad 12,5 tys. wciąż nie odzyskało wolności.