Orędzie ukraińskiego prezydenta trwało 52 minuty i było 41 razy przerywane oklaskami; oprócz parlamentarzystów na sali obecny był rząd, dowódcy wojskowi, zagraniczni dyplomaci i członkowie rodzin poległych żołnierzy - relacjonował deputowany Jarosław Żelezniak.

Reklama

Pomogliśmy Zachodowi odnaleźć się na nowo (...) Nikt nie boi się już Rosji. To Ukraina zjednoczyła Unię Europejską - podkreślił Zełenski. Dzięki Ukraińcom świat przypomina sobie, co to znaczy być zwycięzcą. W przyszłym roku będziemy to tylko wzmacniać - dodał. Wyraził też przekonanie, że nadszedł czas na negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Prezydent podziękował wszystkim państwom, które pomagają nam pokonać rosyjską tyranię na polu walki. Przypominam - jeszcze rok temu wydawało się niemożliwe, że nasze państwo będzie miało systemy obrony powietrznej +Patriot+ (...) Jest to szczególny znak zaufania dla Ukrainy. To jest prawdziwy sojusz ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział Zełenski i podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi oraz amerykańskiemu Kongresowi za wsparcie dla swojego kraju.

Ukraińscy żołnierze udowadniają, że wielkość nie zależy od rozmiaru państwa ani zapasu rakiet (...). Wielkość to siła ducha tych, którzy bronią swojego domu - mówił ukraiński przywódca. Nasi obrońcy wyparli okupantów spod Kijowa i to był pierwszy punkt zwrotny w wojnie. To pokazało siłę naszego oporu. Ukraińscy żołnierze wyzwolili Wyspę Węży i od tej pory każdy okupant wie, jaką odpowiedź może usłyszeć od Ukraińców w reakcji na wtargnięcie na nasze terytorium (...) Nic nie jest w stanie zatrzymać Ukrainy - podkreślił.

Reklama

Zełenski mówił o rozwoju gospodarki

Ukraiński przywódca zaznaczył też, że światu potrzebne są nowe gwarancje bezpieczeństwa oraz reforma istniejących organizacji międzynarodowych, które powinny gwarantować pokój, ale nie są w stanie tego robić - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

Zełenski mówił również o rozwoju ukraińskiej gospodarki po zakończeniu wojny: Teraz, kiedy wróg postawił sobie za cel zniszczenie naszego sektora energetycznego, musimy stać się liderem w przekształcaniu naszej energetyki tak, aby wytrzymała wszelkie zagrożenia - militarne, polityczne, ekonomiczne, a nawet klimatyczne. Musimy stać się - i staniemy się! - liderem zielonej energetyki. Umożliwi to stworzenie zdecentralizowanego systemu energetycznego, który nie może być zniszczony przez ataki rakietowe - zapowiedział prezydent.

Będąc liderami w takiej energetyce i rozwijając naszą energetykę jądrową, a także wodną, będziemy mogli zabezpieczyć potrzeby Ukrainy, a w czasie pokoju także Europy. Będzie to historyczne wzmocnienie roli Ukrainy w Europie. Możemy, a więc musimy, stać się jednym z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego Europy - dodał. Zdaniem Zełenskiego można być pewnym, że nadejdzie czas, kiedy ukraińska broń będzie stanowić konkurencję dla zachodniej; jesteśmy w stanie produkować rakiety, drony morskie, pojazdy opancerzone, samoloty i inną broń. My już je produkujemy. Ukraiński kompleks wojskowo-przemysłowy był i będzie jednym z najpotężniejszych w Europie i na świecie" - powiedział.

W kwestii polityki wewnętrznej ukraiński lider podkreślił znaczenie cyfryzacji kraju. Staniemy się liderami w cyfrowej transformacji państwa i społeczeństwa. (...) Jest to osiągnięcie (...) które pozwala nam uczynić z doświadczeń naszego państwa instrument polityki zagranicznej - zaznaczył prezydent.

Zełenski ogłosił też, że jednym z kluczowych zadań państwa jest zapewnienie, by miliony ludzi, którzy uciekli przed wojną za granicę, nie stały się uchodźcami. Musimy ich ocalić jako część ukraińskiego społeczeństwa. Musimy zapewnić im powrót - powiedział prezydent i podziękował państwom Unii Europejskiej, które udzieliły pomocy Ukraińcom. Podkreślił też, że celem ukraińskich władz jest przywrócenie spójności terytorialnej kraju i uwolnienie z rosyjskiej niewoli wszystkich jeńców. Zaznaczył, że od początku wojny udało się już uwolnić 1456 ukraińskich jeńców wojennych.

Odbudowa Ukrainy po działaniach wojennych będzie największym projektem gospodarczym naszych czasów w Europie - powiedział Zełenski i zwrócił się do deputowanych, by wypracowali normy prawne zachęcające międzynarodowy biznes do wzięcia udziału w odbudowie kraju po wojnie.