W czwartek rada miasta Tallina przyjęła w pierwszym czytaniu nowe rozporządzenie w sprawie gospodarki odpadami, zgodnie z którym na wszystkich imprezach publicznych w estońskiej stolicy dozwolone jest odtąd serwowanie posiłków i napojów wyłącznie w pojemnikach wielokrotnego użytku oraz używanie wyłącznie sztućców wielokrotnego użytku.

Reklama

"Musimy znacznie ograniczyć marnotrawstwo"

Musimy znacznie ograniczyć marnotrawstwo zasobów naturalnych, a przejście na naczynia wielokrotnego użytku podczas imprez publicznych jest ważnym krokiem na tej drodze - powiedział w komentarzu do przyjęcia rozporządzenia Jewgienij Osinowski, przewodniczący rady miejskiej Tallina.

Podczas posiedzenia rady miasta ustanowiono również wymóg, zgodnie z którym wszystkie nieruchomości zobowiązane są do zbierania bioodpadów do osobnego pojemnika. Prywatne domy mogą również kompostować bioodpady na terenie własnej posesji. Wykształcenie nowych nawyków wymaga czasu, ale oprócz nieocenionego wpływu segregacji odpadów na środowisko, jest to również korzystne dla portfeli estońskich rodzin - oceniła Marisa Hellranny, szefowa komisji ds. środowiska i klimatu rady miejskiej Tallina.

Zielona Stolica Europy 2023

Estońskiej stolicy przyznano na rok 2023 tytuł "Zielonej Stolicy Europy", uzasadniając decyzję "systemowym podejściem miasta do zielonego zarządzania i celom odzwierciedlającym ambicje Europejskiego Zielonego Ładu".

Reklama

"Tallin - jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie - charakteryzuje się również różnorodnym i mozaikowym charakterem krajobrazów, które służą także jako siedliska rzadkich gatunków zwierząt. Głównymi tematami, którymi w tym roku będzie zajmować się Europejska Zielona Stolica, będą różnorodność biologiczna, zrównoważone zarządzanie oraz innowacje klimatyczne i ekologiczne" - podano w oświadczeniu przyznającej wyróżnienie Komisji Europejskiej.

Z Tallina Jakub Bawołek.