Przyjęcie ustawy w 101-osobowym parlamencie było efektem inicjatywy ustawodawczej rządzącej krajem prozachodniej Partii Akcji i Solidarności (PAS). Jej 57 deputowanych poparło w czwartkowym głosowaniu uznanie języka rumuńskiego za tożsamy z mołdawskim, który dotychczas był oficjalnym językiem Mołdawii.

Reklama

Głosowanie

Podczas głosowania, w którym wzięło udział 61 posłów, projekt ustawy poparł też deputowany Ruchu Narodowej Alternatywy (MAN). Nie uczestniczyli w nim deputowani opozycyjnego Bloku Socjalistów i Komunistów (BCS) i partii Sor. Te prorosyjskie ugrupowania zbojkotowały czwartkowe obrady.

Według partii PAS uznanie języka rumuńskiego za tożsamy z językiem mołdawskim było niezbędne z powodu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Mołdawii z 2013 roku, który zdecydował, że język mołdawski to w rzeczywistości “język rumuński używany na terytorium Mołdawii”.

Reklama

Zgodnie z ustawą, która wejdzie w życie w połowie kwietnia organy władzy publicznej “właściwe do uchwalania, zatwierdzania lub wydawani aktów prawnych” będą mieć 30 dni, aby dokonać niezbędnych zmian zastępując w przepisach zwrot “język mołdawski” terminem “język rumuński”.

Wśród lingwistów panuje przekonanie, że język mołdawski nie różni się w istotny sposób od języka rumuńskiego.