Południowoafrykański lider złożył Zełenskiemu tę propozycję 13 maja, gdy obaj przywódcy przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Według Nykyforowa Zełenski zgodził się na spotkanie z Ramaphosą, lecz jednocześnie podkreślił, że Kijów ma własną wizję porozumienia pokojowego i zaprasza jak najwięcej państw do wsparcia tej inicjatywy.

Reklama

Afrykański plan pokojowy

Władze RPA oświadczyły, że Ramaphosa rozmawiał w sprawie misji również z Władimirem Putinem, a inicjatywa Pretorii spotkała się z pozytywną reakcją zarówno na Ukrainie, jak też w Rosji. Afrykański plan pokojowy miał też uzyskać "ostrożne wsparcie" USA i Wielkiej Brytanii.

RPA jest ważnym partnerem Rosji na arenie międzynarodowej i wraz z nią tworzy od 2011 roku grupę BRICS: RPA, Rosja, Indie, Chiny i Brazylia.

Kontrowersje wokół broni dla Rosji

11 maja agencja Associated Press poinformowała za południowoafrykańskimi mediami, że ambasador USA Reuben Brigety oskarżył rząd RPA o dostarczanie broni Rosji. Dyplomata powiadomił, że jeden z transportów uzbrojenia został zrealizowany w grudniu 2022 roku, kiedy statek Lady R zawinął do bazy marynarki wojennej w rejonie Kapsztadu i cumował tam przez trzy dni. Władze w Pretorii zaprzeczyły tym doniesieniom.

W lutym 2023 roku, niemal w rocznicę inwazji na Ukrainę, marynarka wojenna RPA wzięła udział we wspólnych ćwiczeniach morskich z Rosją i Chinami.