Plany zostały ogłoszone w tym tygodniu przez komunalne przedsiębiorstwo budownictwa WBM i organizację RuT, berlińską inicjatywę lesbijek. Całość ma zostać ukończona w październiku 2025 roku. Szefowa RuT Jutta Brambach w rozmowie z portalem określiła ten projekt mieszkaniowy dla lesbijek i centrum kultury queer jako pionierski w całej Europie.

Reklama

Zwłaszcza w starszym wieku wiele lesbijek lub kobiet queer odczuwa potrzebę po prostu wypicia ginu z tonikiem z ludźmi, którzy cię rozumieją i którym nie musisz tłumaczyć, dlaczego nie masz męża - powiedziała RND Verena Diehl z zarządu Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów (LSDV) Berlin-Brandenburgia.

"Niestety istnieje podział"

Diehl podkreśla, że projekt mieszkaniowy jest skierowany zarówno do lesbijek, jak i kobiet queer. Niestety istnieje podział wśród kobiet, które kochają kobiety - mówi. Na przykład lesbijki czasami mają problem z kobietami queer, a społeczność nie zawsze jest zjednoczona. Projekt ma temu przeciwdziałać.

Przedstawicielka LSDV uważa, że w ciągu ostatnich kilku dekad w społeczeństwie wiele się poprawiło, jeśli chodzi o postępowanie z osobami homoseksualnymi i queer. Starsze lesbijki były kiedyś niewidoczne w społeczeństwie - podkreśla. Dziś jest inaczej. Jednak w ostatnich latach dyskryminacja ponownie wzrosła.

Znajduje to również odzwierciedlenie w statystykach dotyczących aktów przemocy o podłożu politycznym w 2022 r., przedstawionych przez niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. 1005 przestępstw odnotowano w podtemacie "orientacja seksualna", co odpowiada wzrostowi o 15,52 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - pisze RND.

Z Berlina Berenika Lemańczyk