Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie przyłączenie się Bułgarii do unijnego porozumienia w sprawie wspólnych zamówień amunicji dla Kijowa. W maju Bułgaria nie przyłączyła się do porozumienia o wartości 1 mld euro. Zmienimy stanowisko poprzedniego gabinetu natychmiast – stwierdził minister.
Krytyka poprzedników
Tagarew skrytykował poprzedników za częściowe tylko wykonanie przyjętej przez parlament w grudniu 2022 r. uchwały mówiącej o dostawach amunicji i broni dla Ukrainy. Uchwała ma być realizowana całościowo - podkreślił, przypominając, że Ukraina z zadowoleniem przyjmuje dotychczasową bułgarską pomoc.
Minister zaznaczył, że obecnie nie może być mowy o dostawach myśliwców MIG 29. Z jednej strony Bułgaria ma ich zbyt mało i powinna je zachować, by móc realizować natowską misję Air Policing, z drugiej nie ma środków na zapewnienie samolotów zastępczych.
"Fałszywe informacje"
Tagarew zapewnił też, że wbrew krążącym w społeczeństwie fałszywym informacjom, bułgarscy żołnierze nie zostaną wysyłani do Ukrainy. Nie wykluczył, że za rozpowszechnianiem tych wiadomościstoi ambasada Rosji. Podkreślił, że w budżecie na 2023 r., nad którym nowy rząd właśnie rozpoczął prace, wydatki na obronę osiągną 1,85 proc. PKB. W 2024 r. należy spodziewać się poziomu 2 proc. PKB.
Tagarew przypomniał, że bezpieczeństwo Bułgarii zależy od rozwoju wojny na Ukrainie. Dla nas nie będzie bezpieczeństwa, dopóki Rosja nie zostanie zmuszona do negocjacji i wypłacenia odszkodowań. Wojna szkodzi handlowi, szlakom transportowym, nasila fale migracyjne, odbija się na naszym bezpieczeństwie – podkreślił.
Ewgenia Manołowa