"Wall Street Journal", powołując się na wstępne ustalenia toczącego się śledztwa, poinformował, że chiński balon szpiegowski, zestrzelony w przestrzeni powietrznej USA na początku roku, używał komercyjnej, amerykańskiej technologii do zbierania zdjęć, filmów i innych danych w celu przesłania ich do Chin.

Reklama

Według informacji Pentagonu balon mierzył ok. 60 metrów i leciał na wysokości ponad 18 tys. metrów. Unosił urządzenia rejestracyjne wykorzystywane do zbierania informacji.

Urządzenia korzystały z amerykańskiej technologii

Jak podaje gazeta, powołując się na urzędników będących blisko śledztwa, urządzenia te korzystały z komercyjnej, amerykańskiej technologii, która była połączona z bardziej specjalistycznymi chińskimi czujnikami.

Ustalenia te potwierdzają tezę, że balon był przeznaczony do szpiegowania, a nie, jak twierdziły Chiny, do monitorowania pogody.

"WSJ" podaje, że balon prawdopodobnie nie przesłał żadnych danych z ośmiodniowego przelotu nad Alaską, Kanadą i niektórymi stanami USA. Po zestrzeleniu, szczątki balonu stratosferycznego zostały wyłowione przez marynarkę wojenną USA z Oceanu Atlantyckiego.