Komunikat z wileńskiego szczytu NATO podkreśla, że Chiny podważają interesy, bezpieczeństwo i wartości sojuszu poprzez "ambicje i politykę przymusu".

Reklama

"Chiny wykorzystują szeroki zakres politycznych, ekonomicznych i militarnych narzędzi, by wzmocnić swe globalne oddziaływanie i projekcję siły, pozostając nieprzejrzyste w sprawie swoich strategii, celów oraz rozbudowy militarnej" - głosi komunikat wydany przez szefów państw i rządów państw NATO.

Jest reakcja Chin

Chińska ambasada przy Unii Europejskiej oświadczyła we wtorek, że treść komunikatu dotycząca Chin pomija podstawowe fakty, zniekształca stanowisko i politykę Pekinu oraz celowo dyskredytuje Chiny. Wyrażono sprzeciw wobec "ruchów" NATO na wschód, do regionu Azji i Pacyfiku. "Wszelkie działania zagrażające uzasadnionym prawom i interesom Chin spotkają się ze zdecydowaną reakcją" - głosi oświadczenie.

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin wezwał we środę NATO do zaprzestania bezpodstawnych oskarżeń i prowokacyjnych uwag pod adresem swojego kraju.

Stoltenberg: Chiny nie są przeciwnikiem NATO, jednak…

Chiny nie są "przeciwnikiem" NATO, jednak "stają się coraz większym wyzwaniem dla porządku międzynarodowego opartego na zasadach" - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej w Wilnie.

Chiny odmówiły potępienia agresji Rosji na Ukrainę. Zagrażają Tajwanowi. (…) Modernizacja jądrowa Chin jest bezprecedensowa, pod względem tempa i skali, i jest ona realizowana w sposób nietransparentny - dodał Stoltenberg. Nawiązanie przez szefa NATO do kwestii Tajwanu zostało uznane przez MSZ tego kraju jako "bardzo istotne" i odebrane jako wyraz troski o bezpieczeństwo w Cieśninie Tajwańskiej - podała agencja Reutera. Chiny roszczą sobie prawo do demokratycznie rządzonego Tajwanu i nie wykluczają interwencji zbrojnej w celu przejęcia wyspy.