Franciszek odwiedzi Marsylię

Pierwotnie zakładano, że projekt nowego prawa zostanie zaprezentowany w czwartek 21 września. Jednak dzień później papież Franciszek ma odwiedzić Marsylię. Oficjalne powitanie biskupa Rzymu zapowiedział już prezydent Emmanuel Macron, mimo że wizyta dostojnika nie ma charakakteru państwowego. Francuska gazeta zwraca jednak uwagę na sympatię, jaką wobec jezuickiego papieża okazuje francuski prezydent.

Reklama

Diecezja marsylska Kościoła katolickiego w dniach od 18 do 24 września organizuje spotkanie z papieżem poświęcone m.in. nierównościom ekonomicznym, migracjom i zmianom klimatycznym.

Niechęć Kościoła katolickiego wobec eutanazji

Nie jest tajemnicą, że stosunek Kościoła katolickiego do eutanacji jest zdecydowanie negatywny. W związku z tym francuscy urzędnicy rządowi uznali, że byłoby niewłaściwe przedstawienie tej ustawy w przeddzień przyjazdu papieża - informuje "Le Figaro". W rezultacie tekst ujrzy światło dzienne dopiero między 26 a 28 września.

Prace nad ustawą o eutanazji

Prezydent Emmanuel Macron w kwietniu zapowiedział przed Konwencją Obywatelską ds. eutanazji powstanie tzw. ustawy o końcu życia. W opublikowanym końcowym raporcie z prac większość członków Konwencji poparła wprowadzenie eutanazji i wspomaganego samobójstwa.

Macron mówił w kwietniu o „zagwarantowaniu wyrażenia wolnej i świadomej woli” choremu, decydującemu się na podjęcie działań zmierzających do zakończenia życia. „Słusznie nalegacie, aby czynna pomoc w umieraniu nigdy nie była prowadzona z powodów społecznych w odpowiedzi na izolację chorego, która może wywołać u niego poczucie winy” – dodał prezydent. Macron apelował również o powstanie „dziesięcioletniego krajowego planu leczenia bólu i opieki paliatywnej”.

Poprzedni minister zdrowia François Braun informował, że w tekście ustawy znajdą się trzy główne działy, dotyczące wspomaganego samobójstwa, opieki paliatywnej i praw pacjentów. Według wcześniejszych zapowiedzi rozwiązania dotyczące eutanazji nie powinny objąć osób nieletnich.