Uderzyliśmy w sewastopolską stocznię. Poważnie uszkodzono dwie rosyjskie jednostki - duży okręt desantowy i okręt podwodny - powiadomił w środę w godzinach porannych przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow. Jak później sprecyzował, zaatakowano okręty Minsk i Rostow na Donu, które zostały tak zniszczone, że nie nadają się już do naprawy.
Agenci Ateszu i mieszkańcy Sewastopola pomogli w przeprowadzeniu ostrzału rakietowego na (jednostki) rosyjskiej floty w Sewastopolu. Ci agenci już ponad roku zbierają informacje wywiadowcze, a my potem przekazujemy je ukraińskiej armii. (...) Poprzedniej nocy wszyscy w Sewastopolu byli świadkami efektów naszej działalności - powiadomił Atesz w środowym komunikacie na Telegramie.
Mieszkańcy Krymu przekazują partyzantom cenne dane
Partyzanci podkreślili, że współpracują z nimi również cywile z okupowanego Krymu. Dziękujemy mieszkańcom, którzy każdego dnia przysyłają cenne informacje, zdjęcia i dane lokalizacyjne. (...) Chcesz ostatecznie pozbyć się rosyjskich wojsk z Krymu? Przyłącz się do nas - zaapelował Atesz.
Poczynając od sierpnia 2022 roku na Krymie niemal co kilka dni odnotowywane są wybuchy. W przypadku ukraińskich ataków przy pomocy dronów rosyjska okupacyjna administracja zazwyczaj donosi, że eksplozje to jakoby efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia nadlatujących bezzałogowców.
Władze w Kijowie coraz częściej przyznają się do tych operacji. Na początku sierpnia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow potwierdził, że przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w atakach na Most Krymski w październiku ubiegłego roku i w lipcu 2023 roku.
Wojna w Ukrainie. Czym jest Atesz
Atesz to ukraińsko-tatarski ruch oporu działający na Krymie i innych terytoriach kontrolowanych przez Rosję. Doniesienia o pierwszych skutecznych operacjach partyzanckich Ateszu pojawiły się na początku lutego 2023 roku. Jak wówczas informowano, partyzanci wysadzili w powietrze samochód, którym podróżowali dwaj oficerowie rosyjskiej Gwardii Narodowej.
Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.