Andrijiwki już nie ma. Zaciekły opór sił rosyjskich

Do położonej kilka kilometrów na południe od Bachmutu Andrijiwki wkroczyła 3. brygada szturmowa. Borodin, cytowany przez portal ZN.UA powiedział, że Rosjanie stawiali w Andrijiwce zaciekły opór, stosując artylerię i drony i zaminowując terytorium. Dodał następnie: "samej Andrijiwki już nie ma, jest ona całkowicie zniszczona".

Reklama

Jednak opanowanie tego terenu ma duże znaczenie dla dalszych ataków na flanki Bachmutu - podkreślił wojskowy. Jak dodał, w Andrijiwce nie było już ludności cywilnej; wieś była poważnie zniszczona jeszcze zimą. Przed wojną mieszkało w Andrijiwce 77 osób, głównie ludzi starszych - powiedziała portalowi Suspilne Ołena Dańko z władz powiatowych. Walki o wieś zaczęły się najpierw jesienią 2022 roku. Ludzie wyjechali do bezpieczniejszych regionów i Andrijiwka opustoszała zanim jeszcze zajęli ją Rosjanie.

Kluczowa miejscowość dla odzyskania Bachmutu

3. brygada szturmowa oświadczyła w piątek w komunikacie na Telegramie, że "zajęcie i utrzymanie Andrijiwki jest kluczem do sukcesu dalszego ataku" na flankach Bachmutu.

Reklama

Znaczenie Andrijiwki (i sąsiednich miejscowości na południe od Bachmutu: Kurdiumiwki i Kliszczijiwki) wynika z położenia niedaleko trasy samochodowej T0513, która jest dla Rosjan szlakiem logistycznym. Od wiosny br. Ukraińcy zaczęli natarcie, którego celem jest okrążenie Bachmutu. W lipcu br. w rejonie Andrijiwki przekroczyli kanał Doniec-Donbas i zajęli pozycje na jego wschodnim brzegu, po czym zaczęli stopniowo wypierać Rosjan z miejscowości między Kliszczijiwką i Andrijiwką.

Zdjęcie zrównanej z ziemią Andrijiwki pochodzące z 6 września br. opublikowała w piątek agencja Associated Press.