Budowę świątyni rozpoczęto w 2019 roku w europejskiej części Stambułu, w dzielnicy Yesilkoy. Znajduje się na terenie cmentarza katolickiego; planowo będzie w stanie pomieścić 750 siedzących wiernych.

Reklama

Jedno piętro pięciopiętrowego kościoła zarezerwowano na salę kulturalną, w której wierni będą mogli spotykać się po mszy lub ceremoniach, takich jak chrzty, pogrzeby i śluby, a także na spotkania i konferencje. Na parterze znajdują się kwatery biskupie i pokoje gościnne.

Sait Susin, prezes Fundacji Kadim, zaznaczył, że otwarcie kościoła zaplanowano na luty tego roku, jednak data musiała zostać przełożona przez tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, które nawiedziło tego miesiąca południe Turcji.

Otwierając kościół, wysyłamy pozytywny sygnał zadający kłam uprzedzeniom na temat naszego kraju. Mam nadzieję, że odmawiane tutaj modlitwy odegrają kluczową rolę we wzmocnieniu jedności i wspólnoty naszego kraju - powiedział Susin.

W ceremonii otwarcia świątyni udział weźmie m.in. prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

W Turcji mieszka obecnie około 25 tys. członków Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Około 17 tys. z nich mieszka w Stambule. (PAP)