Według niego w miarę przedłużania się procesu ratyfikacji przez Budapeszt taki instrument może być brany pod uwagę przez Sztokholm.

Węgry krytykują Szwecję. Za film o stanie demokracji

Flamm podkreśla, że kwestia przystąpienia do NATO jest absolutnym priorytetem dla szwedzkiego społeczeństwa po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. Jego zdaniem Rosja próbuje podważyć bezpieczeństwo wewnętrzne Szwecji. Natomiast węgierscy politycy zaczęli w ostatnich tygodniach ostro krytykować Sztokholm za film edukacyjny, w którym mówi się o pogarszaniu się stanu węgierskiej demokracji od 2010 roku, czyli od czasu dojścia do władzy Viktora Orbana.

Reklama

Stanowisko premiera Węgier

Pod koniec września premier Węgier mówił w kwestii szwedzkich myśliwców Gripen, że na stole są też inne oferty i sprawa ta nie może wpływać na decyzję polityczną. Władze w Budapeszcie nie spieszą się z ratyfikacją przystąpienia Szwecji do Sojuszu – dodał Orban. Umowa pomiędzy Szwecją a Węgrami na dzierżawę 14 myśliwców Gripen została zawarta w 2001 roku, a samoloty zostały dostarczone w latach 2006-2007. Kontrakt był w kolejnych latach przedłużany – obecny trwa do 2026 r.

Spośród wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji. Członkowie rządu Orbana powtarzają, że Węgry nie będą ostatnim krajem NATO, który dokona ratyfikacji. Wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO zostały złożone w węgierskim parlamencie ponad rok temu. Głosowanie nad wnioskiem fińskim odbyło się pod koniec marca, tuż przed głosowaniem w tej sprawie w parlamencie tureckim. Finlandia została 31. członkiem Sojuszu 4 kwietnia.

Z Budapesztu Marcin Furdyna