Jednakże, amerykański wywiad nie potwierdził jeszcze, czy doszło do przekazania uzbrojenia. Stany Zjednoczone uważnie obserwują sytuację, ponieważ obawiają się ataku szyickiej formacji na Izrael i uznają potencjalne dostawy za poważne zagrożenie.

Reklama

Warto zauważyć, że Grupa Wagnera i Hezbollah są powszechnie uznawane za organizacje współpracujące ze sobą, zwłaszcza że obie grupy działają w Syrii.

Hezbollah

Reklama

Hezbollah, co po arabsku oznacza "Partię Boga", jest szyicką muzułmańską partią polityczną i grupą bojowników z siedzibą w Libanie. Została utworzona w 1982 roku podczas libańskiej wojny domowej. Od początku była wspierana i finansowana przez Iran, Syrię, a także przez dotacje jej zwolenników. Organizacja określa się jako antyimperialistyczna.

Ze względu na wysoko rozwiniętą strukturę polityczną i sieć usług społecznych, Hezbollah jest często uważany za "głębokie państwo" lub tajny rząd działający w ramach parlamentarnego rządu Libanu2. Utrzymując bliskie sojusze polityczne i wojskowe z Iranem i Syrią, Hezbollah kieruje się sprzeciwem wobec Izraela i oporem wobec wpływów Zachodu na Bliskim Wschodzie.

Grupa została uznana za organizację terrorystyczną przez Stany Zjednoczone i kilka innych krajów. Od 1992 roku Hezbollahem kieruje sekretarz generalny Hassan Nasrallah. Obecnie posiada 13 miejsc w 128-osobowym parlamencie Libanu.

Reklama

Grupa Wagnera

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym. Nazwa organizacji pochodzi od pseudonimu jej założyciela i głównodowodzącego Dmitrija Utkina, ps. "Wagner". Grupa została utworzona w 2014 roku jako organizacja będąca następcą Korpusu Słowiańskiego.

Grupa Wagnera jest znana z działania w wielu miejscach na świecie, gdzie sytuacja polityczna jest niestabilna, najczęściej w rejonie Afryki i Bliskiego Wschodu. Ze względu na przypisywane Organizacji powiązania z Kremlem przypisuje się Grupie Wagnera wykonywanie zadań zgodnych z zainteresowaniem i interesami Kremla.

Według doniesień mediów, po trzech miesiącach od śmierci w katastrofie lotniczej jej niesławnego założyciela Jewgienija Prigożyna, Grupa Wagnera ponownie rozpoczyna rekrutację. Dowództwo nad najemnikami Grupy miał przejąć syn Jewgienija Prigożyna, Paweł.

Warto jednak zauważyć, że informacje te są często trudne do zweryfikowania ze względu na tajemniczość i prywatny charakter działalności Grupy Wagnera.