Palestyńska flaga w kolorach czerwonym, zielonym, białym i czarnym była zakazana w Izraelu, więc lokalnie uprawiany arbuz służył jako alternatywny symbol przez dziesięciolecia. Owoce te pojawiają się w postach w mediach społecznościowych od czasu ataku Hamasu na Izrael 7 października.

Reklama

W wyniku izraelskich ostrzałów, zginęło co najmniej 6546 Palestyńczyków, w tym 2704 dzieci, a ponad 17,4 tys. zostało rannych. Większość tych tragicznych zdarzeń odnotowano na południu Strefy Gazy.

Zakazano eksponowania palestyńskiej flagi

Po wojnie arabsko-izraelskiej w 1967 r. Izrael zakazał pokazywania palestyńskiej flagi w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu Jordanu i w anektowanej Jerozolimie Wschodniej. Izraelska armia (IDF) aresztowała każdego, kto ją eksponował. Palestyńczycy omijali ten zakaz i zaczęli używać arbuzów, ponieważ po przekrojeniu owoce te prezentują barwy palestyńskiej flagi.

Reklama

W 1993 r., w ramach porozumień z Oslo, Izrael zniósł zakaz wywieszania palestyńskiej flagi. Została zaakceptowana jako reprezentująca Autonomię Palestyńską, która będzie administrować Strefą Gazy i Zachodni Brzeg Jordan. Symbol oporu powrócił w 2021 roku, gdy osadnicy, po orzeczeniu izraelskiego sądu, przejęli domy palestyńskich rodzin w dzielnicy Sheikh Jarrah we Wschodniej Jerozolimie.

W styczniu 2023 r. minister bezpieczeństwa narodowego Izraela nakazał policji zakaz wywieszania flag palestyńskich w miejscach publicznych. Podjęto próbę przekształcenia tego w prawo, ale zanim do tego doszło, rząd upadł.

Symbol palestyńskiego oporu

Reklama

Media społecznościowe są miejscem, gdzie użytkownicy szerzą świadomość i utrzymują ruch przy życiu. Przyjęli arbuza jako symbol nadziei dla Palestyny.

Park wodny Aqua Fun w Dubaju ułożył na wodzie napis "arbuz".

Nie mogę spać, więc maluję arbuza.. myślami i modlitwami jestem z ludźmi w Palestynie… - napisał jeden z użytkowników portalu.