"Pozytywny rozwój sytuacji, którego oczekujemy zarówno w sprawie (zakupu amerykańskich samolotów) F-16, jak i obietnic Kanady (dotyczących zniesienia embarga na broń) pomógłby naszemu parlamentowi w przyjęciu pozytywnego podejścia do wniosku Szwecji. To wszystko jest ze sobą powiązane" – przyznał wracający z Węgier Erdogan, cytowany przez telewizję Haberturk.

Reklama

Turcja i Węgry jako jedyne państwa NATO nie ratyfikowały dotąd szwedzkiego wniosku o wstąpienie do Sojuszu.

Rząd w Ankarze od dawna zabiega o zgodę Kongresu USA na zakup 40 myśliwców F-16 w najnowszej wersji i możliwość zmodernizowania kilkudziesięciu starszych maszyn tego typu. Po ogłoszeniu aprobaty Erdogana dla akcesji Szwecji przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena zapewniali, że Biały Dom w pełni popiera sprzedaż myśliwców.

Transakcję blokował były już szef senackiej komisji spraw zagranicznych Bob Menendez, najgłośniejszy w Kongresie USA krytyk Turcji i zwolennik Grecji. Amerykańska prokuratura federalna oskarżyła w październiku Menendeza o działanie w charakterze agenta egipskich władz, wspólnie z żoną, na zlecenie oficjeli z Kairu.

Kanada swoje embargo na sprzedaż broni do Turcji nałożyła po tureckiej ofensywie wojskowej w Syrii w 2019 r. wymierzonej w zamieszkujących północ tego kraju Kurdów. Zawiesiła je rok później, by ponownie przywrócić po tym, jak okazało się, że kanadyjskie systemy optyczne Wescam były używane w dronach w Górskim Karabachu w październiku 2020 roku, gdzie Turcja wspierała wojska Azerbejdżanu przeciwko siłom ormiańskim. Turcja w dużym stopniu polega na zaawansowanej optyce z Kanady w swoich dronach.

Podczas wtorkowego wywiadu Erdogan zapowiedział również rozmowy z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, których celem będzie przywrócenie obowiązywania umowy na eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Umowa zbożowa, zawarta pod auspicjami ONZ i umożliwiająca Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne, obowiązywała od lipca 2022 roku. Rosja wycofała się z niej w lipcu bieżącego roku, nakładając faktyczną blokadę na eksport ukraińskich produktów.