W ocenie MTK Kobylasz i Sokołow są odpowiedzialni za ataki rakietowe na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, dokonane przez podległe im siły między 10 października 2022 roku a 9 marca 2023 roku. Jak podkreślono - istnieje prawdopodobieństwo, że popełniali zbrodnie na Ukrainie również w innym czasie.

Reklama

"Wyjątkowo symboliczne"

Oba nakazy aresztowania zostały wydane na podstawie wniosków złożonych przez prokuraturę.

Te nakazy są wyjątkowo symboliczne. To oczywiste, że tym razem Rosja w żadnym wypadku nie zdoła uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, popełniane z premedytacją i na masową skalę - tak decyzję MTK skomentował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

We wrześniu 2023 roku ukraińska armia powiadomiła o śmierci admirała Sokołowa, który miał zginąć podczas ostrzału obiektów Floty Czarnomorskiej i stoczni w Sewastopolu, na okupowanym przez Rosję Krymie. Kilka dni później strona rosyjska zdementowała te doniesienia. W lutym br. pojawiły się informacje o odwołaniu Sokołowa z funkcji dowódcy Floty.

Nakazy aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej

W marcu ubiegłego roku MTK wydał nakaz aresztowania Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin i Lwowa-Biełowa są odpowiedzialni za zbrodnie polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

MTK z siedzibą w Hadze w Holandii jest trybunałem międzynarodowym powołanym do sądzenia osób fizycznych. Ma uprawnienia do rozpoznawania oskarżeń o zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości.