Fidesz popiera 25 proc. ogółu społeczeństwa i 34 proc. zdecydowanych wyborców, którzy deklarują wzięcie udziału w głosowaniu. Na początku marca poparcie dla partii Orbana wynosiło odpowiednio 29 i 45 proc.

Opozycja wobec Orbana

Wśród ugrupowań opozycyjnych największym poparciem cieszy się Koalicja Demokratyczna (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsanya, która może liczyć na 13 proc. oraz 22 proc. osób zdecydowanych wziąć udział w wyborach.

Reklama

Z kolei poparcie dla Petera Magyara, który w ostatnich tygodniach z beneficjenta władzy stał się głównym krytykiem systemu stworzonego przez Orbana, wynosi obecnie 11 proc. ogółu społeczeństwa i 14 proc. zdecydowanych wyborców. Jak wynika z badania, Magyar odbiera wyborców w dużo większym stopniu partiom opozycyjnym niż rządzącej koalicji Fidesz-KDNP.

Reklama

Niewielka partia TISZA, którą Magyar przejął ostatnio, aby wziąć udział w wyborach do PE, może zdobyć nawet trzy z 21 przypadających Węgrom mandatów.

Reklama

"Seria ciosów" w obóz rządzący

"Początek roku był spokojny dla Viktora Orbana i Fideszu, ale potem spadła na nich seria ciosów" – pisze portal tygodnika gospodarczego HVG, komentując obecną sytuację w kraju. Obóz rządzący stracił impet na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego, nie mogąc się podnieść po lutowym skandalu – dodaje portal.

Dymisja prezydent Novak

Chodzi o ułaskawienie przez prezydent Katalin Novak osoby skazanej za tuszowanie pedofilii. W następstwie afery Novak musiała ustąpić z urzędu, a Magyar rozpoczął aktywność polityczną i ostrą krytykę władzy, z którą był wcześniej związany.

Wybory europejskie odbędą się na Węgrzech 9 czerwca, równolegle z wyborami samorządowymi.