W kontekście decyzji Senatu USA niemiecka gazeta przypomina o niedawnej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy za Oceanem w USA i jego spotkaniu z Donaldem Trumpem.

Reklama

Perswazja prezydenta Dudy

"Krótko po spotkaniu Trumpa i Dudy Izba Reprezentantów USA, po kilkumiesięcznej blokadzie przez Republikanów, zgodziła się na pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 61 mld dolarów. Od tego czasu jest wiele spekulacji o powodach zmiany nastawienia części Partii Republikańskiej" – cytuje "Die Welt" portal Deutsche Welle. "Być może jednak była to perswazja polskiego prezydenta Dudy? Wciąż jest on starym przyjacielem prawdopodobnego republikańskiego kandydata na prezydenta Trumpa".

Reklama

"Die Welt" zauważa również, że "w USA żyje od ośmiu do dziesięciu milionów Polaków albo osób polskiego pochodzenia. Wielu z nich nadal czuje się związanych ze swą ojczyzną i uzależnia swoje decyzje wyborcze od tego, czy kandydat bierze pod uwagę interesy bezpieczeństwa Polski. Trump już w czasie swojej kampanii wyborczej w 2017 roku zabiegał o względy polskiej diaspory, Polonii. Także politycy Demokratów często mają ciepłe słowa dla polskich Amerykanów".

"Jednym z powodów jest to, że oprócz Nowego Jorku, Polacy mieszkają głównie w tzw. swing states na Środkowym Zachodzie, gdzie czasami wystarczy kilka tysięcy głosów, aby wygrać stan w wyborach prezydenckich. Duda mógł przypomnieć o tym Trumpowi w Nowym Jorku" – spekuluje dziennik.

"Spotkanie Dudy z Trumpem jest też sygnałem dla innych Europejczyków, że w przypadku wyborczego zwycięstwa Trumpa polska polityka może pomóc dotrzeć do republikańskiego establishmentu – niezależnie od tego, jak duży był faktycznie udział Polski w odblokowaniu pakietu pomocy dla Ukrainy" – ocenia "Die Welt".

Reklama

Dyplomatyczna ofensywa Polski

Gazeta zauważa, że "Polska rozpoczęła dyplomatyczną ofensywę w Waszyngtonie, aby zapewnić, że Ukraina otrzyma pilnie potrzebną pomoc wojskową". "

"Polscy doradcy polityczni, dyplomaci i politycy, jak na przykład przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w polskim parlamencie Paweł Kowal, byli ostatnio bardziej aktywni w USA" – pisze "Die Welt", w kontekście wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska u Joe Bidena.

Kluczowa rola Polski w NATO

"Jako państwo frontowe na wschodniej flance NATO, jako militarna waga ciężka i centrum logistyczne dla zachodnich dostaw uzbrojenia dla Ukrainy, Polska awansowała na pozycję kluczowego członka Sojuszu" – czytamy w opracowaniu Deutsche Welle. Ma o tym świadczyć wtorkowa wizyta szefa NATO Jensa Stoltenberga oraz brytyjskiego premiera Rishi Sunaka w Warszawie.

Niemiecki dziennik spostrzega przy tym, że" Warszawa faktycznie dysponuje pewnym instrumentarium, aby wywierać wpływ w Waszyngtonie, którego nie mają inne europejskiej państwa".