"Jak podały kanały na Telegramie, na początku władze rosyjskie poinformowały o ataku sześciu bezzałogowców, jednak mieszkańcy mówią, że było ich co najmniej siedem. Oświadczono, że rzekomo wszystkie drony zostały unieszkodliwione przez środki walki elektronicznej, jednak kilka spadło na terytorium bazy. W efekcie wybuchł pożar, kilka zbiorników zostało uszkodzonych” – podała ukraińska agencja.

Reklama

Pożar w magazynie ropy w Rosji

W marcu Reuters poinformował, że w związku z ukraińskimi atakami rosyjskie możliwości przetwarzania ropy spadły o 14 proc. Władze Rosji potwierdziły te doniesienia, nie precyzując skali, i zawiesiły eksport paliw, aby ograniczona produkcja rafinerii nie wpłynęła na ceny na lokalnym rynku.

Reklama

Ukraina intensywnie rozwija swoją produkcję dronów.

Ukraińskie drony

Według informacji z Kijowa, od momentu rosyjskiej agresji produkcja dronów na Ukrainie wzrosła ponad stukrotnie. W 2023 roku, w ramach projektu Armię Dronów, zakontraktowano ponad 300 000 bezzałogowych statków powietrznych.

Ukraińskie drony są wykorzystywane zarówno do celów zwiadowczych, jak i do ostrzału wrogich celów. Szczególnie popularne wśród wojska są modele Shark, Leleka–100 (Bocian), Furia, Walkiria i PD–2 (Dron Ludowy).

Ataki na rafinerię, FSB

Ukraina zintensyfikowała ataki dronów na Rosję. Dziesiątki dronów uderzyły w kilka rosyjskich regionów. Dron uderzył na przykład w rafinerię w Riazaniu, a inny dron zaatakował budynek należący do krajowej służby wywiadowczej FSB w Biełgorodzie.

Według ekspertów, te ataki doprowadzą do znacznego osłabienia zdolności wojskowych armii rosyjskiej w perspektywie średnioterminowej3.