Gruzja: ustawa o zagranicznych agentach

Głowa państwa zaskarżyła ustawę, powołując się na artykuł 78 gruzińskiej konstytucji, który przewiduje, że wszystkie organy konstytucyjne powinny podjąć wszelkie środki, by zapewnić pełną integrację Gruzji z UE i NATO - podał serwis Civil.ge. Zurabiszwili domaga się zawieszenia implementacji ustawy i - ostatecznie - jej uchylenia.

Portal napisał, że podobne skargi przygotowują też gruzińskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego i opozycyjni deputowani.

Reklama

Na początku czerwca przewodniczący parlamentu Gruzji Szałwa Papuaszwili podpisał ustawę o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwaną ustawą o tzw. agentach zagranicznych.

Masowe protesty w Gruzji

Wcześniej partia władzy odrzuciła prezydenckie weto. Według gruzińskiego prawa w przypadku niepodpisania ustawy przez głowę państwa podpis składa przewodniczący parlamentu.

Masowe protesty przeciwko ustawie rozpoczęły się w Gruzji w połowie kwietnia. Według krytyków umożliwi ona władzom zniszczenie społeczeństwa obywatelskiego i wprowadzenie autorytarnego modelu rządów w stylu rosyjskim, a przede wszystkim zablokuje drogę Gruzji do UE. Przyjęcie ustawy wywołało bezprecedensowy kryzys w relacjach Tbilisi z Zachodem. Władze Gruzji przekonują, że chodzi im o "przejrzystość i obronę suwerenności".

Rządząca partia Gruzińskie Marzenie zapowiedziała, że ustawa wejdzie w życie "w ciągu kilku tygodni".