W Głównej Paradzie Marynarki Wojennej, która odbyła się w niedzielę w Petersburgu wzięły udział okręty marynarki wojennej Chin, Algierii i Indii, a także przedstawiciele 31 państw, m.in. Azerbejdżanu, Wenezueli, Wietnamu, Kuby, Libii, Birmy, Syrii, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Republiki Południowej Afryki - informuje Instytut Studiów nad Wojną.

Reklama

OBSERWUJ nas na WhatsApp

Putin chce stworzyć alternatywę dla NATO?

Rosyjski wiceminister obrony Aleksander Fomin spotkał się z dowódcą marynarki wojennej ChRL Hu Zhongmingiem i omówił współpracę między Rosją a Chińską Republiką Ludową (ChRL) w sferze morskiej. Fomin brał udział także w rozmowach z dowódcą marynarki wojennej Birmy Winem Hteinem, celem było przedyskutowanie dalszej współpracy morskiej między Birmą a Rosją.

28 lipca w Kuala Lampur minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Malezji Mohamadem Hasanem i zgodził się na zwiększenie rosyjsko-malezyjskich kontaktów dyplomatycznych. Rosja zacieśniła ostatnio współpracę z wieloma z tych państw, m.in. z Wenezuelą, Kubą, Indiami i Wietnamem.

Reklama

Prezydent Putin "usiłuje stworzyć alternatywę dla NATO" - podaje ukraiński portal TSN.

Putin straszy odwetem i bronią nuklearną

Jak komentuje ISW prezydent Rosji Władimir Putin w dalszym ciągu wykorzystuje także straszenie bronią nuklearną, aby uderzyć w zachodni proces decyzyjny.

Putin przemawiał podczas Głównej Parady Marynarki Wojennej w Petersburgu 28 lipca i stwierdził, że jeśli USA rozmieszczą w Niemczech systemy rakietowe dalekiego zasięgu w 2026 roku, czas przelotu do rosyjskich celów przemysłowych i obronnych wyniesie około 10 minut.

Prezydent Rosji skomentował także rozmieszczenie systemów rakietowych Typhon Mid-Range Capability (MRC) w Danii i na Filipinach w celu wspólnych ćwiczeń. Zagroził, że jeśli Stany Zjednoczone zrealizują te, Rosja nie będzie już związana Układem o siłach nuklearnych średniego i średniego zasięgu (INF) i podejmie "środki odwetowe" w celu rozmieszczenia bliżej nieokreślonych systemów, których przygotowanie jest obecnie w fazie końcowej.