Pozew jest efektem śledztwa wszczętego w Stanach Zjednoczonych i skierowanego przeciwko zarządzającym aplikacją w marcu 2022 roku. W USA od dłuższego czasu toczy się dyskusja nad całkowitym zablokowaniem dostępu do aplikacji.

TikTok działa od 2017 roku. Publikowane są na nim treści wideo. Cieszy się zawrotną popularnością przede wszystkim wśród młodszych użytkowników mediów społecznościowych. Aplikację stworzyło chińskie przedsiębiorstwo ByteDance 20 września 2016 r.

Pozew zbiorowy przeciw TikTokowi

Reklama

Stany pozywające TikTok to Kalifornia, Illinois, Kentucky, Luizjana, Massachusetts, Mississippi, New Jersey, Nowy Jork, Karolina Północna, Oregon, Karolina Południowa, Vermont, stan Waszyngton. Ponadto razem ze stanami na drogę sądową z Tik Tokiem zdecydowały się wkroczyć również władze miasta Waszyngton.

Szkody dla zdrowia psychicznego

Przedstawiciele amerykańskich stanów zarzucają Tik Tokowi, że aplikacja stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dzieci i młodzieży. Nieletni w trakcie nagrywania własnych wersji popularnych materiałów wideo często wykonują niebezpieczne czynności lub realizują materiały w sposób, który bezpośrednio im zagraża.

Reklama

Ponadto, jak zauważono w pozwie, TikTok - poprzez filtry upiększające - podobnie jak inne media społecznościowe, ma również wpływać na samoocenę nieletnich i prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, a także ma być produktem celowo uzależniającym.

Jednym z efektów nadużywania TikToka ma być dysmorfofobia -zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się przekonaniem o nieestetycznej budowie własnego ciała, co sprawia dyskomfort i utrudnia funkcjonowanie. Pacjenci z dysmorfofobią cierpią z powodu uporczywych i natrętnych myśli na temat wyimaginowanej wady.

TikTok nie poczuwa się do winy

W związku z chińskim pochodzeniem popularnej aplikacji w tle cały czas są również zarzuty o szpiegostwo na rzecz Pekinu.

Przedstawiciele Tik Toka w USA oświadczyli, że zarzuty są dla nich niezrozumiałe, a aplikacja ogranicza część swoich treści i czas korzystania dla użytkowników poniżej 18 roku życia oraz prowadzi odpowiedzialną politykę bezpieczeństwa.

Ustawa ws. zakazania TikToka

Prezydent Joe Biden pod koniec kwietnia br. podpisał ustawę, która przewiduje, że TikTok w USA zostanie zakazany, chyba że ByteDance, chiński właściciel aplikacji, sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Amerykańscy prawodawcy obawiali się, że Chiny mogą uzyskać dostęp do danych Amerykanów lub szpiegować ich za pomocą aplikacji, więc nowe prawo przyjęto w Kongresie w zaledwie kilka tygodni. ByteDance twierdzi, że argumenty te podważa m.in. używanie TikToka przez amerykańskich polityków. Już w ubiegłym roku aplikacja została jednak zakazana na telefonach i urządzeniach służbowych urzędników federalnych.