W czasie spotkania w Auli Pawła VI papież mówił, że także obecnie na świecie setki milionów małoletnich zmuszanych jest do pracy, także tej szczególnie niebezpiecznej.
Niewolnictwo dzieci
Chłopcy i dziewczynki są niewolnikami, ofiarami handlu ludźmi w celu prostytucji, pornografii i przymusowych małżeństw. Każde wykorzystywanie małoletnich jest czynem nikczemnym i odrażającym. Jest to nie tylko plaga społeczna i przestępstwo, ale i bardzo ciężkie pogwałcenie Bożych przykazań. Żadne dziecko nie powinno doświadczyć wykorzystywania - oświadczył Franciszek.
Konieczne - dodał - jest rozbudzenie sumień, wyrażanie bliskości i konkretna solidarność z wykorzystywanymi dziećmi i nastolatkami, a także budowa zaufania i współdziałanie, by zapewnić im szanse i bezpieczne środowisko, gdzie mogłyby wzrastać.
Papież wyraził przekonanie, że zwalczanie wyzysku jest drogą do budowy "lepszego świata dla całego społeczeństwa".
"Nie możemy być wspólnikami"
Zachęcił każdego do refleksji: "Co mogę zrobić?".
Przede wszystkim musimy uznać, że jeśli chcemy wykorzenić pracę małoletnich, nie możemy być wspólnikami. A kiedy nimi jesteśmy? Na przykład kupując produkty, wytworzone dzięki pracy dzieci. Jak można jeść i ubierać się wiedząc o tym, że za tym jedzeniem i tymi ubraniami stoją wykorzystywane dzieci, które pracują zamiast chodzić do szkoły? - podkreślił Franciszek.
Jego zdaniem "świadomość tego, co kupujemy, jest pierwszym czynem, by nie być wspólnikiem".
Papież przywołał też przykład ze swej ojczystej Argentyny, gdzie porwane zostało dziecko, prawdopodobnie dla organów.
Słowa do Polaków
Zwracając się do Polaków, Franciszek powiedział: Dziękuję małym Kolędnikom Misyjnym, którzy w tych dniach kolędują po waszych domach, by zebrać pomoc dla ubogich dzieci w krajach misyjnych. Dobrze kolędują i dobrze zbierają, gratulacje.
Dzięki temu zaangażowaniu wielu waszych rówieśników, także w krajach ogarniętych wojną, ma szansę otrzymać posiłek, naukę i pomoc medyczną - mówił.
Apel ws. broni
Zaapelował również o modlitwę o pokój w Ukrainie, w Birmie, w Palestynie, Izraelu i innych krajach, gdzie trwa wojna. I proszę módlmy się o nawrócenie serc producentów broni, bo ich produkcja pomaga zabijać - wezwał.
Na zakończenie audiencji generalnej przed papieżem i wiernymi z całego świata wystąpili artyści cyrkowi dając popisy akrobacji i żonglerki. Był z nimi oklaskiwany pies border collie, któremu rozbawiony papież rzucił piłkę.