Operacja holowania została zakończona. Nie wiem, czy śledczy mieli dostęp do wnętrza transportera opancerzonego- powiedziała minister obrony Litwy Dovilė Šakalienė. W tej chwili litewska żandarmeria wojskowa i amerykańscy śledczy pracują na miejscu zdarzenia, więc nie możemy udzielić więcej informacji. Myślę, że wszyscy odetchnęliśmy z ulgą, że najtrudniejsza część pracy dobiegła końca, pierwsza i najtrudniejsza część operacji. Sześć dni wytrwałej pracy, z setkami ludzi pracujących dzień i noc, w końcu przyniosło pierwszy, bardzo ważny rezultat - powiedziała minister w radiu LRT.

Akcja poszukiwawcza

Nurkom udało się w niedzielę po południu podczepić stalową linę do zatopionego w bagnie wozu opancerzonego Hercules, którym przemieszczali się czterej amerykańscy żołnierze, zaginieni we wtorek na litewskim poligonie w Podbrodziu.

Reklama

Zaczepienie liny zajęło nurkom około pięciu godzin pracy w ciemności. Według ostatnich szacunków pojazd znajdował się około czterech metrów pod powierzchnią wody i pod około dwumetrową warstwą błota. "Zahaczenie kolejnej liny zajmie co najmniej tyle samo czasu, co pierwszej, a może nawet więcej”"– powiedział dziennikarzom szef Sztabu Obrony Remigijus Baltrenas.

Reklama

Żołnierze USA zaginęli podczas ćwiczeń

W wileńskiej katedrze w niedzielę odprawiona została msza w intencji zaginionych żołnierzy i ich bliskich, a także żołnierzy i ratowników. Liturgii przewodniczył metropolita wileński arcybiskup Gintaras Gruszas. Czterech amerykańskich żołnierzy zaginęło we wtorek podczas ćwiczeń na poligonie w Podbrodziu, oddalonym o około 15-20 km od granicy Litwy z Białorusią.

Do akcji poszukiwawczo-ratowniczej skierowano litewskich i zagranicznych wojskowych, a także śmigłowce Sił Powietrznych i Państwowej Straży Granicznej Litwy. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w czwartek poinformował, że grupa zadaniowa w składzie kilkudziesięciu żołnierzy z ciężkim sprzętem oraz płetwonurków, w trybie pilnym wyrusza z Polski na Litwę, by pomóc w odnalezieniu zaginionych tam żołnierzy amerykańskich i wydobyciu ich wozu bojowego.

Prace prowadzone są w bagnistym terenie. Na poligonie w Podbrodziu (lit. Pabrade) stacjonuje około 1000 amerykańskich żołnierzy, tworzących dwa bataliony. Obecni są tam od 2019 r. na zasadach rotacji, głównie w ramach brygad pancernych.