- Drugi dzień konklawe 2025. Czy dzisiaj zobaczymy biały dym nad Watykanem? Czy poznamy nowego papieża? Gdzie oglądać transmisje online z konklawe?
- Konklawe 2025. Uroczysta przysięga 133 kardynałów
- Harmonogram konklawe na czwartek 8 maja 2025. O której możemy zobaczyć dym?
- Polscy kardynałowie na konklawe 2025
- Ile będzie trwało konklawe 2025?
Drugi dzień konklawe 2025. Czy dzisiaj zobaczymy biały dym nad Watykanem? Czy poznamy nowego papieża? Gdzie oglądać transmisje online z konklawe?
Czarny dym, który pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie w środę około godziny 21:00, zasygnalizował brak wyboru papieża w pierwszym głosowaniu. Ta wstępna tura ma zazwyczaj charakter sondażowy i służy jako test pozwalający ocenić, którzy kardynałowie cieszą się największym poparciem. Do wyboru wymagana jest większość dwóch trzecich głosów, co w tym konklawe wynosi 89 głosów. Na placu Świętego Piotra na ogłoszenie rezultatu pierwszego głosowania oczekiwało około 45 tysięcy osób. Czekanie przedłużyło się do ponad trzech godzin, między innymi z powodu największej w historii liczby kardynałów elektorów. Około 80 procent uczestników tego wyboru to duchowni mianowani przez zmarłego 21 kwietnia Franciszka.
Konklawe 2025. Uroczysta przysięga 133 kardynałów
W środę po południu 133 kardynałów biorących udział w konklawe zgromadziło się w Kaplicy Sykstyńskiej i złożyło uroczystą przysięgę o dochowaniu jego tajemnicy. Był to ostatni publiczny etap procesu wyboru papieża. Następnie, po wydaniu polecenia "extra omnes", drzwi Kaplicy zostały zamknięte, co oznacza rozpoczęcie obrad w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. Tekst uroczystej przysięgi przed rozpoczęciem konklawe odczytał kardynał Pietro Parolin, który przewodniczył procesowi wyboru papieża, a wcześniej pełnił funkcję sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Wcześniej, podczas Mszy Świętej poprzedzającej obrady, homilię wygłosił dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re.
Harmonogram konklawe na czwartek 8 maja 2025. O której możemy zobaczyć dym?
Zgodnie z czwartkowym harmonogramem konklawe, rano w Kaplicy Paulińskiej odbędzie się Msza św. połączona z jutrznią. Następnie, około godziny 9:15, kardynałowie zgromadzą się w Kaplicy Sykstyńskiej na modlitwę w ciągu dnia Liturgii Godzin oraz głosowanie. Wynik głosowania jest komunikowany światu przez dym unoszący się z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej: czarny dym (fumata nera) oznacza brak wyboru, biały dym (fumata bianca) – wybór nowego papieża. Po wyborze nowego papieża ogłasza się to słowami "Habemus Papam" z balkonu bazyliki św. Piotra. Jeśli papież zostanie wybrany podczas porannych sesji, dym może pojawić się o 10:30 lub 12:00. Po przerwie na obiad, kardynałowie wznowią głosowania po południu, a dym (w przypadku wyboru) może być widoczny o 17:30 lub o 19:00.
Polscy kardynałowie na konklawe 2025
W konklawe 2025 z Polski bierze udział czterech kardynałów-elektorów: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski oraz Grzegorz Ryś. Wszyscy są uprawnieni do głosowania, ponieważ nie przekroczyli 80. roku życia na dzień rozpoczęcia wakatu Stolicy Apostolskiej. Stanisław Ryłko i Kazimierz Nycz zostali mianowani kardynałami przez Benedykta XVI, natomiast Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś to nominaci papieża Franciszka.
Ile będzie trwało konklawe 2025?
Konklawe może trwać od kilku godzin do kilku dni. W ciągu ostatnich 100 lat żadne konklawe nie trwało dłużej niż pięć dni. Najkrótsze konklawe trwało kilka godzin (1503 rok), najdłuższe w XIII wieku trwało trzy lata. Konklawe 2025 jest wyjątkowe, ponieważ większość kardynałów-elektorów została mianowana przez papieża Franciszka, co może wpłynąć na wybór kandydata kontynuującego jego reformy, takie jak większa otwartość Kościoła, dialog międzyreligijny czy decentralizacja władzy. Wybór nowego papieża będzie miał znaczenie nie tylko dla Kościoła, ale także dla polityki międzynarodowej i kwestii społecznych, takich jak zmiany klimatu, migracje czy wojny.
Kiedy poznamy nowego papieża?
Jeśli konklawe przebiegnie sprawnie, nowy papież zostanie wybrany i ogłoszony między 7 a 10 maja 2025 roku. Po wyborze nowy papież pojawi się na balkonie bazyliki św. Piotra, aby ogłosić swoje imię i przyjąć hołd wiernych.
Konklawe 2025 transmisja. Gdzie oglądać konklawe online?
Konklawe 2025 można obejrzeć na żywo na przykład na platformie YouTube na kanale Vatican News - Polski: https://www.youtube.com/watch?v=x4F6qn3VCTs&ab_channel=VaticanNews-Polski
Kanał ten będzie również na bieżąco informować o wynikach głosowania.
Kto zostanie nowym papieżem?
Jak twierdzi historyk Tomasz Rowiński, największe szanse na wybór mają kandydaci kojarzeni z pontyfikatem Franciszka. Sądzę, że kandydaci z drużyny papieża wciąż mają znaczne szanse, np. kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu, czy jeden z liderów Wspólnoty Sant’Egidio kard. Matteo Zuppi – powiedział historyk w rozmowie z PAP. Wśród głównych kandydatów na nowego papieża wymieniani są najczęściej: Kard. Matteo Zuppi (Włochy), Kard. Pietro Parolin (Włochy), Kard. Luis Antonio Tagle (Filipiny), Kard. Peter Turkson (Ghana), Kard. Robert Sarah (Gwinea), Kard. Pierbattista Pizzaballa (Włochy), Kard. Péter Erdő (Węgry).
Czarny dym po pierwszym głosowaniu kardynałów 8 maja 2025 roku
8 maja rano odbyło się kolejne głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej w sprawie wyboru nowego papieża. Około 12:00 pojawił się czarny dym, co oznacza, że papież nie został wybrany. Warto dodać, że tego dnia zaplanowano łącznie aż cztery głosowania. Czy podczas drugiego głosowania kardynałowie wybiorą nowego papieża? Czy zobaczymy biały dym? Dziś po południu nastąpi kolejne głosowanie. Kardynałowie wrócą do Kaplicy Sykstyńskiej około godz. 16:00. Po przerwie na obiad około godz. 16:00, kardynałowie wznowią głosowania po południu, a dym może być widoczny o 17:30 lub o 19:00. Czy zobaczymy biały dym?
Podczas konklawe 2025 pojawił się różowy dym nad Watykanem. Co oznacza?
W środę, w momencie gdy w Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczynał się proces wyboru papieża, na wzgórzu z widokiem na Bazylikę św. Piotra zebrały się członkinie katolickiej grupy kobiecej. Zorganizowały one protest, podczas którego odpaliły różowe race dymne. Był to wyraz ich sprzeciwu wobec nierównego traktowania kobiet w Kościele katolickim, ich wykluczenia z konklawe oraz postulat dotyczący umożliwienia kobietom przyjmowania święceń kapłańskich.
Na znak sprzeciwu wobec marginalizacji kobiet w Kościele katolickim i braku ich udziału w konklawe, feministyczne aktywistki odpaliły różowe race dymne w Rzymie. Różowy dym unoszący się nad kopułą bazyliki symbolizował wykluczenie kobiet. Miriam Duignan z Wijngaards Institute for Catholic Research wyjaśniła, że przesłaniem do kardynałów było to, iż nie mogą oni podejmować decyzji o przyszłości Kościoła bez włączenia kobiet.
Czy dzisiaj poznamy nowego papieża?
Czarny dym, który pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie w środę około godziny 21:00 i dzisiaj koło godziny 12:00, zasygnalizował brak wyboru papieża. W związku z tym, po przerwie na obiad około godz. 16:00, kardynałowie wznowili głosowania po południu. Dym może być widoczny o 17:30 lub o 19:00. Warto mieć na uwadze, że do wyboru wymagana jest większość dwóch trzecich głosów, co w tym konklawe wynosi 89 głosów.