Egzekucje częścią celowej polityki Rosji
Jedynie jednostki HUR Ministerstwa Obrony Ukrainy odnotowały ponad 150 egzekucji wziętych do niewoli ukraińskich obrońców. (…) W wielu przypadkach odnotowano bezpośrednie rozkazy zabijania jeńców. Zbrodnie te są częścią celowej polityki kierownictwa państwa agresora, Rosji – podkreślono.
HUR powołał się na Niezależną Międzynarodową Komisję Śledczą ONZ ds. sytuacji w Ukrainie, która w raporcie z 19 marca 2025 r. napisała o wzroście liczby przypadków, w których rosyjskie wojska celowo zabiły lub raniły ukraińskich żołnierzy, poddających się do niewoli.
Kilku rosyjskich dezerterów potwierdziło, że otrzymali rozkazy, aby nie brać jeńców, ale ich zabijać. Jeden z nich zacytował zastępcę dowódcy brygady: Nie potrzebujemy jeńców - rozstrzelajcie ich na miejscu – głosi cytowany przez HUR dokument komisji ONZ.
Liczba egzekucji ukraińskich żołnierzy rośnie
Wcześniej Prokuratura Generalna Ukrainy informowała, że do 5 maja wszczęła 75 dochodzeń karnych w sprawie podejrzeń o egzekucje 268 ukraińskich jeńców wojennych. Podano, że ich liczba rośnie: w 2022 r. było osiem spraw obejmujących 57 żołnierzy, w 2023 r. także osiem spraw dotyczących 11 żołnierzy, w 2024 r. 39 spraw obejmujących 149 żołnierzy, a w tym roku 20 spraw dotyczących 51 żołnierzy.
Jak tłumaczył szef departamentu przeciwdziałania zbrodniom wojennym w Prokuraturze Generalnej Ukrainy Jurij Biełousow, wzrost liczby spraw można przypisać "instrukcjom wydawanym przez najwyższych przywódców Federacji Rosyjskiej, zarówno politycznych, jak i wojskowych". Nie widzieliśmy jeszcze pisemnego rozkazu, ale mieliśmy kilka przykładów przekazywania takich rozkazów ustnie – podkreślił.
Rosjanie wszystkiemu zaprzeczają
Władze rosyjskie zaprzeczają, jakoby ich żołnierze popełniają zbrodnie wojenne. Twierdzą, że Rosja traktuje jeńców wojennych zgodnie z prawem międzynarodowym.