Preparat Celvapan, zamówiony dla rządu oraz żołnierzy, nie zawiera składnika wzmacniającego jego działanie i ma być lepiej tolerowany przez organizm niż szczepionka Pandemrix, którą dostaną pozostali obywatele. Eksperci ostrzegali w minionych tygodniach, że Pandemrix nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i dzieci.
Rzecznik rządu Ulrich Wilhelm zapewnia, że nie ma mowy o jakiejkolwiek dyskryminacji. Umowę z wytwórcą preparatu, firmą Baxter, zawarto już wiele miesięcy temu, gdy nie było informacji o jakichkolwiek różnicach pomiędzy szczepionkami. "Prawdą jest to, że nie ma lepszej czy gorszej szczepionki" - powiedział.
W zeszłym tygodniu ministerstwo obrony Niemiec potwierdziło, że Bundeswehra zamówiła dla żołnierzy własną szczepionkę przeciwko grypie A/H1N1, pozbawioną kontrowersyjnych substancji dodatkowych. Minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schaeuble przyznał, że nie wie, dlaczego zakupiono dwa różne preparaty, ale - jego zdaniem - mówienie o jakimkolwiek uprzywilejowaniu polityków "nie ma nic wspólnego z rzeczywistością".
Według rzecznika rządu kanclerz Angela Merkel nie zamierza skorzystać ze specjalnej szczepionki. Chce natomiast udać się do swego lekarza rodzinnego i - jeśli on zaleci jej przyjęcie szczepionki - otrzyma preparat Pandemrix, jak każdy obywatel.
Masowe szczepienia przeciwko nowej grypie mają rozpocząć się w Niemczech 26 października. Akcja kosztować będzie około 600 milionów euro.