Lider PiS przejmuje władzę w okolicznościach, jakich wcześniej nie miał żaden szef demokratycznej partii. Jego ugrupowanie lada chwila utworzy rząd (najpewniej z Beatą Szydło w fotelu premiera), a w Pałacu Prezydenckim już zasiada były polityk PiS Andrzej Duda. Jak może wyglądać Polska urządzona przez Jarosława Kaczyńskiego?

ZDROWIE

System składkowy ma zostać zastąpiony przez finansowanie budżetowe. Nie oznacza to likwidacji składki, ale dodanie pieniędzy z kasy państwa, by wydatki wzrosły z 4,6 proc. PKB do 6 proc. PKB, czyli o 25 mld zł. Ma to pozwolić zwiększyć liczbę świadczeń. Bezpłatną opieką medyczną będą objęci wszyscy Polacy. Dziś trzeba mieć tzw. tytuł, czyli opłaconą składkę zdrowotną.

EDUKACJA

Reklama
Jeszcze w tym roku parlament ma uchwalić ustawę cofającą „reformę sześciolatków”. Obowiązek szkolny miałby objąć siedmiolatki, a młodsze dzieci byłyby przyjmowane tylko na wniosek rodziców. Dzieci, które w wieku 6 lat poszły do szkoły we wrześniu 2015 r., mają być – jeśli zechcą tego rodzice – przenoszone do zerówek lub przedszkoli. Kolejny krok to likwidacja gimnazjów. Edukacja miałaby się odbywać w trzech czteroletnich cyklach: do klasy czwartej byłaby to edukacja wczesnoszkolna, następnie do klasy ósmej – podstawowa, a potem czteroletnie liceum.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

PiS odwróci sztandarowy projekt PO w tym zakresie, czyli wydłużenie wieku emerytalnego. W partii trwa dyskusja, czy szykować zmiany o dużo większej skali – pojawiają się propozycje, by odejść od zasady zdefiniowanej składki.

RYNEK PRACY

Celem jest zmniejszenie zatrudnienia na umowach śmieciowych i zwiększenie liczby miejsc pracy, zwłaszcza dla młodych. Ma temu służyć zarówno minimalna płaca godzinowa, jak i zestaw ulg, preferencji i innych form wsparcia z kasy publicznej.

POLITYKA ZAGRANICZNA

Priorytetem jest organizacja w Polsce stałych baz NATO. Na razie sprzeciwiają się temu m.in. Niemcy, które nie chcą drażnić Rosji. W kwestiach imigrantów PiS zamierza mówić twardszym głosem niż PO, choć nie wycofa się z zobowiązań przyjętych przez rząd Ewy Kopacz.

ARMIA

Wydatki na nią wzrosną do 3 proc. PKB, czyli o połowę w porównaniu z dzisiejszymi. W dużym stopniu pieniądze te pójdą na modernizację. Niewykluczone, że czeka nas ponowny wybór dostawcy śmigłowców, tak by zamówienia otrzymała polska zbrojeniówka.

POLITYKA FISKALNA

Zapowiedziana już została autopoprawka do projektu budżetu PO-PSL. PiS sugeruje, że widzi w nim jeszcze „kilka miliardów rezerw”. Gdzie – to na razie zagadka, bo projekt w oryginalnej wersji wydaje się bardzo napięty. Ma wysoki deficyt (54,6 mld zł), a prognozę dochodów oparto na śmiałym założeniu wzrostu PKB o 3,8 proc. i inflacji na poziomie 1,7 proc. Bez autopoprawki jednak się nie obędzie, jeśli obejmujący władzę PiS dotrzyma słowa i przeforsuje ustawę wprowadzającą dodatek: 500 zł na każde drugie i następne dziecko. PiS twardo stoi przy podwyższeniu kwoty wolnej w PIT. W kolejce są też zmiany w CIT (nowe ulgi inwestycyjne, obniżka stawki do 15 proc. dla części podatników).

POLITYKA PIENIĘŻNA

Tu zapowiada się radykalny zwrot. PiS „biorąc” Sejm i urząd prezydenta, praktycznie sam wybierze większość składu RPP – ośmiu z dziewięciu członków rady kadencja kończy się na początku przyszłego roku. W czerwcu Sejm na wniosek prezydenta będzie też decydował, kto zostanie prezesem NBP. Według PiS bank centralny ma wspierać wzrost gospodarczy. To oznacza prawdopodobieństwo kolejnych obniżek stóp.

ZARZĄDZANIE MAJĄTKIEM SKARBU

W czasie kampanii wyborczej Beata Szydło zapowiedziała likwidację resortu skarbu. Jego kompetencje mają przejąć Ministerstwo Gospodarki i nowe Ministerstwo Energetyki. To wszystko oznacza, że dla PiS energetyka jest branżą strategiczną, a prywatyzacja jest praktycznie zakończona.