Inne

Alfredsson twierdzi, że książka poświęcona jest "uciskowi Polek ze strony Kościoła katolickiego". Główną bohaterką jest studentka w ciąży, która chce poddać się aborcji na statku. Tymczasem jej brat, działacz skrajnej prawicy, planuje przeprowadzić zamach na tę pływającą klinikę właśnie o symbolicznej godzinie 21:37. Pozostała część rodziny to dziadek bojkotujący firmę IKEA za propagowanie homoseksualizmu w katalogu, siostra - przyszła zakonnica oraz ojciec, który porzucił rodzinę dla kochanki.

Reklama

W tle fabuły szwedzki czytelnik dowiaduje się między innymi o roli Kościoła katolickiego w Polsce, kulcie papieża Jana Pawła II oraz o znaczeniu Radia Maryja. Wspomniana jest nawet słynna wypowiedź byłej rzeczniczki praw dziecka o homoseksualizmie Teletubisia. Wszystko przedstawione w nieprzychylnym kontekście.

"Godzina 21:37" jest trzecią z serii powieści Karin Alfredsson, prezentujących sytuację kobiet na świecie. Wcześniej w Szwecji ukazały się jej książki o prześladowanych mieszkankach Zambii oraz Wietnamu.

Powieść zebrała w Szwecji raczej przeciętne recenzje, a krytycy pisali, że twórczość Alfredsson "kocha się albo nienawidzi". Natomiast dużo większe kontrowersje książka wzbudziła wśród szwedzkiej Polonii, zwłaszcza z powodu okładki.

"Można nie zgadzać się z nauką Jana Pawła II, ale powinno się respektować uczucia milionów katolików, dla których papież jest autorytetem. Co by było, gdyby książkę ozdobiła roztrzaskana podobizna Mahometa? Czy znów płonęłyby konsulaty?" - zastanawia się Dana Platter, polska publicystka ze Sztokholmu, która opublikowała recenzję na polonijnym portalu Poloniainfo i rozesłała informację o książce do organizacji polonijnych. Twierdzi, że sprawa może trafić nawet do odgrywającej w Szwecji ważną rolę instytucji rzecznika praw obywatelskich.





Dana Platter już wcześniej zainicjowała między innymi protest Polonii w sprawie określeń "polskie obozy śmierci" w szwedzkich mediach.

Karin Alfredsson zapewniła, że nie było jej intencją obrażanie uczuć religijnych katolików.

"Okładka ma tylko przyciągnąć uwagę potencjalnego czytelnika. Przecież Jan Paweł II był głową Kościoła i wyraźnie sprzeciwiał się aborcji. Moim prywatnym zdaniem kobieta powinna mieć do tego prawo" - powiedziała pisarka.

Dodała, że nie bez powodu to Polska stała się tematem jej najnowszej książki. "Od upadku muru Berlińskiego dużo zmieniło się w waszym kraju na lepsze, tylko sytuacja kobiet wciąż jest trudna, a przecież jeszcze niedawno, w latach 60., to Szwedki przyjeżdżały do Polski usuwać ciąże" - oświadczyła Alfredsson.